Jak zostać rzeźnikiem w trzy godziny

Szukasz opcji na przekwalifikowanie się z niepotrzebnego obecnie nikomu bankowca na zawód z przyszłością? Możesz pojechać do Londynu i w trzy godziny nauczyć się jak być profesjonalnym rzeźnikiem! W Wielkiej Brytanii, powstaje coraz więcej prywatnych inicjatyw osób, które zmuszone były znaleźć sobie własną niszę na rynku pracy lub zacząć dorabiać do obniżonej pensji. Sklep mięsny Ginger Pig, który znajduje się w ekskluzywnej dzielnicy Londynu, wpadł na pomysł otwarcia wieczorowych kursów szkolących w ramach umiejętności rzeźniczych. Wśród uczniów można znaleźć bankowców, dentystów, mechaników samochodowych – pełny przekrój przez zawody i klasy.

Wprawdzie w trakcie 3 godzinnego kursu, kosztującego 120 £, trudno zostać profesjonalnym rzeźnikiem, ale można spróbować zarówno zawodu, jak i przygotować sobie mięso na własne potrzeby. Właściciele Ginger Pig mówi, że jego propozycja to zarówno odpowiedź na kurczący się rynek pracy („Sprawdź czy chcesz zostać rzeźnikiem”) jak i kryzys – taniej wychodzi bowiem samemu przygotować posiłek, niż jeść w restauracji.

Uruchomienie kursów doszkalających z których można mieć dodatkowy zarobek, wydaje się całkiem sensownym pomysłem – może niedługo powstanie restauracja „ugotuj sobie zupę”, pub „zmieszaj sobie drinka” czy sklep meblowy „zrób sobie mebel” (choć mamy Ikea, może się nie przyjąć). Oby tylko nie powstały kursy typu „Jak zostać chirurgiem w weekend„.

źródło: reuters.com