Hipnoza dla pracowników

Firmy sięgają do różnych metod by pomóc swoim pracownikom w lepszym wykonywaniu obowiązków służbowych – szkolenia, warsztaty, imprezy integracyjne, które mają podnieść współpracę między pracownikami – to dla wielu firm norma. Poza standardowymi propozycjami dla firm, znaleźć można również dość nietypowe pomysły – np. zajęcia z hipnozy dla pracowników.

Kilka miesięcy temu pisałam o dość nieszczęśliwym wypadku podczas imprezy integracyjnej poszerzonej o zajęcia typu team-building (mającej na celu podnieść „ducha zespołu” wśród pracowników). Podczas zajęć z chodzenia po rozżarzonych węglach, kilku pracowników przypaliło sobie pięty. Zajęcia z hipnozy nie grożą może spaleniem naskórka, ale przyznacie sami, że brzmią dość nietypowo.

Lisa Zaccheo, która pracuje w firmie Mind Matters Hypnosis Center, od kilku lat prowadzi zajęcia z hipnozy dla firm. Wynajmowana jest w różnych celach – niekiedy celem jest pomoc pracownikom, którzy chcą rzucić palenie (a niektóre firmy dotują i wspierają pracowników w tej decyzji), znacznie częściej jednak, Lisa prowadzi zajęcia, które maja na celu pomóc pracownikowi w lepszym wykonywaniu swoich zadań.

Do czego według Lisy może przydać się hipnoza? Otóż dwa najczęściej zamawiane u niej programy, to niwelacja strachu przed publicznymi wystąpieniami, w których uczestniczą osoby, które w ramach swoich obowiązków zawodowych muszą wygłaszać prezentacje przy udziale większej grupy osób, oraz rozwój kreatywności, rozumiany jako zniesienie (pod hipnozą), psychologicznych murów, które blokują rozwój pomysłowości pracownika.

Osoby zajmujące się hipnozą, wynajmowane są też do tego by pomóc firmie w radzeniu sobie z konfliktami wewnątrz organizacji, nauczyć pracowników radzenia sobie ze złością i gniewem, czy poprawiać motywację pracowników. Lisa Zaccheo uważa, że sesje hipnozy nie tylko poprawiają wyniki pracy, ale również pozytywnie wpływają na samopoczucie pracowników i ich zadowolenie z wykonywanej pracy.

Czy poddalibyście się hipnozie, gdyby Wasz szef zaproponował taką formę szkolenia?

źródło:hartfordbusiness.com