Długość palców u kobiet wpływa na wybór kariery?

dłonDość kontrowersyjne badania dotyczące związku długości palców lewej dłoni z wybieraną przez kobiety ścieżką kariery przeprowadzono w Rosji. Czy w nie wierzyć? Mimo naukowych podwalin (i badań statystycznych) brzmi to jak hokus – pokus, ale … sprawdźmy, czy naukowcy w stosunku do kobiet z Polski również się nie mylą.

Obejrzyj swoją lewą dłoń – który palec masz dłuższy – wskazujący czy serdeczny? Według badań przeprowadzonych przez National Research University in Russia, kobiety, które mają dłuższy serdeczny palec, są bardziej skłonne do tego, by wybierać zawody bardziej „męskie” (w tym stanowiska kierownicze).  Podczas gdy kobiety z dłuższym palcem wskazującym, częściej wybierają zawody typowo kobiece – np. nauczanie czy opiekę nad innymi (lub opiekują się dziećmi w domu).

Skąd taka zależność? Otóż stosunek długości palców (w tym przypadku zwany 2D:4D jako że chodzi o drugi i czwarty palec) jest związany z tym, na jaką ilość testosteronu była w łonie matki narażona dziewczynka. Te, które mają dłuższe palce serdeczne były „kąpane” w większej ilości testosteronu. Zdaniem naukowców, którzy porównali długości palców i ponad 1500 osób i porównali je z zawodami, jakie wykonują, ma to wpływ na to, jaką karierę wybierze dziewczynka (bo przez to, że miała większy dostęp do testosteronu jest bardziej męska w takich aspektach jak pewność siebie, chęć podejmowania ryzyka czy agresja).

Wierzyć w badania czy nie? Pozostawiamy to już wam – ale tak przy okazji – który palec macie dłuższy i czym się zajmujecie?

źródło:workopolis.com

fot.:Akbar Nemati/sxc.hu

Tagi: