10 typów pracownika na imprezie firmowej

rp_impreza-firmowa-na-gwiazdke.jpgGrudzień to czas firmowych imprez integracyjnych związanych ze świętami. Mniej więcej od połowy miesiąca brakuje już miejsca w lokalach gastronomicznych a od 16-19 grudnia, większość pracowników etatowych czeka jakaś impreza. Podczas tego typu spotkań wiele się może wydarzyć i bardzo prawdopodobne jest, że spotkacie przynajmniej kilka opisanych niżej gatunków imprezowiczów. A może sam jesteś jednym z nich? Czy Plotkus pospolitus lub Menedżmentum spoufalaczus to ty?

1. Egocentrikus focuso

Ten typ jest wysoce skoncentrowany na sobie. Imprezę firmową traktuje jako miejsce autopromocji i bycia w centrum zainteresowań. Najczęściej jest to pracownik szeregowy jakiegoś działu bądź osoba na specjalistycznym stanowisku. Cechy charakterystyczne to: skupianie uwagi na sobie, większość wypowiedzi zaczynających się od „ja uważam” i „opowiem wam jak kiedyś zrobiłem” oraz przerywanie, kiedy ktoś próbuje zmienić temat. Jeśli zdarzy ci się siedzieć przy takiej osobie przy firmowym stole, dowiesz się o niej bardzo dużo, ale nie licz na to, że jakiekolwiek pytanie będzie dotyczyć ciebie i twojej opinii.

2. Politykus zanudzaczus

Ten typ wprawdzie nie mówi o sobie, ale za to zdecydowanie dąży do skupienia konwersacji na tematy uznawane ogólnie za drażliwe i łatwe do wywołania dyskusji pełnej sprzecznych opinii. Najczęściej jest to polityka, ale może być również religia, tolerancja czy kwestie etyczne. Działa metodą zdartej płyty, ciągle powtarzając swoje poglądy i zanudzając nimi innych. W przypadu spotkania takiego osobnika, pozostaje potakiwać i dyskretnie się oddalić – najlepiej wmanewrowując kogoś innego w towarzystwo dla politikusa zanudzaczusa (inaczej pójdzie za tobą).

3. Procentus & cannabis amatorus

alcoDość szeroko reprezentowany gatunek. Dawniej skupiał się jedynie na procentach, dziś sięga również po inne używki. Osobnik rozrywkowy i do pewnego poziomu zaangażowania lubiany. Bywa duszą towarzystwa. Trzeba jednak na niego uważać – może okazać się, że na tyle zarazi cię swoim zaangażowaniem, że imprezę skończysz z urwanym filmem bądź zestawem zdjęć na komórce, których nie pokazałbyś mamie bądź żonie.

4. Erotomanus adoratorus

podrywaczNajczęściej osobnik płci  męskiej, choć zdarzają się również żeńskie odmiany. Na pierwszy rzut oka sympatyczny i pochlebczy, przy bliższym poznaniu okazuje się być wyraźnie głuchy na partykułę „nie”. Niekiedy przechodzi do rękoczynów. Co ciekawe, najczęściej do tego gatunku należą osobniki umiarkowanie atrakcyjne fizycznie, za to cieszące się pozycją w hierarchii stada.

5. Plotkus pospolitus

plotki_w_pracyTypowy szkodnik biurowy, występujący w niemalże każdej grupie pracowniczej. Zabawny i przyciągający uwagę, choć niebezpieczny – zarówno jeśli się go unika jak i kiedy zbyt mocno się z nim konwersuje. Najlepiej ignorować bądź słuchać lecz nie komentować. Plotkus pospolitus praktycznie nigdy nie należy o przedstawicieli menedżmentu. Błędnie uważa się, że najczęściej jest płci żeńskiej.

6. Obżartus wygłodniałum

bufetDo cech charakterystycznych tego gatunku należy strefa kleju zlokalizowana w okolicy bufetu, do której osobnik ten jest przymocowany. Sprawia wrażenie głodzonego przynajmniej przez tydzień. Imprezę firmową traktuje jako okazję do nabrania masy ciała. Bardziej dystyngowane osobniki, zachowując ogładę nie rzucają się w oczy. Inne, mówiąc z pełnymi ustami oraz dotykając wszystkiego palcami rozpoznać można po nadmiernej ilości znajdujących się dookoła okruszków.

7. Menedżmentum spoufalaczus

Przedstawiciel pracowników szeregowych, klasy specjalistów i niższego menedżmentu. Lubi poklepywać po ramieniu, śmiać się rubasznie również z rzeczy nie śmiesznych (niejako „na wszelki wypadek”) i proponować brudzia. Imprezę firmową traktuje jako okazję do zadzierzgnięcia bliższych kontaktów z bardziej liczącymi się osobnikami w stadzie.

8 Latinus wulgaris

Ujawnia się najczęściej w końcowych fazach imprezy – zwłaszcza, jeśli spędził ją w towarzystwie Procentus amatorus. Nadmiernie używa łaciny i często jego wypowiedzi nie nadają się do cytowania. Nierzadko poza spójnikami, osoba o delikatnej naturze może niczego nie zrozumieć.

9. Elegantus Minor / Maior

elegancjaW grupie tej mieszczą się dwa podgatunki. Elegantus Minor to osobniki, które na imprezę firmową przychodzą w dresie, wierząc, że skoro jest to impreza po godzinach, to nie muszą stosować się do żadnego dress code. Elegantus Maior wprost przeciwnie, przesadzają z koafiurą i toaletą wprowadzając ogólne zakłopotanie. Osobniki nieszkodliwe społecznie.

10. Samotnikus nocturnus

Spotykany na wszystkich szczeblach hierarchii i we wszystkich branżach. Osobnik stonowany, cichy i nie zwracający na siebie uwagi. Ostatnio ewoluował i często można go poznać po nieodłącznym smartfonie w ręce, w którego przez całą imprezę wlepia wzrok. Lepszy wybór – jako towarzysz na krześle obok  – niż Egocentrikus Focuso, ale mało zajmujący i najczęściej nie pamiętany. Do cech charakterystycznych należy również brak jakiejkolwiek dokumentacji fotograficznej pozwalającej na stwierdzenie, czy osobnik ten w ogóle był na imprezie.

Uważaj, by nie być żadnym z nich!

Tagi: