10 najcieplejszych posad w Polsce

Czasy, kiedy można było w jednym miejscy przepracować całe życie już minęły. Prawie nikomu, kto teraz rozpoczyna swoją karierę zawodową, nie uda się przepracować kilkunastu lat w jednej firmie. Mobilność pracowników jest znakiem naszych czasów. Nadal jednak istnieją zawody czy funkcje, które pełnić można niezmiernie długo i które zapewniają względne bezpieczeństwo. Tzw. ciepłe posadki niekoniecznie są dobrze opłacane, ale pozwalają mieć pewność że na chlebek w przyszłym miesiącu wystarczy – co w dobie masowej pracy na czarno i umów tymczasowych jest dla niektórych pracowników niezwykle istotne.
Jak wyglądają obecne najcieplejsze posadki w Polsce?

 1. eurourzędnik
 2. większość eurourzędników w Brukseli, pracuje na kontrakcie, ale istnieje też możliwość otrzymania umowy na czas nieokreślony. A takiego pracownika trudno juz zwolnić. Uposażenie jest wysokie, a do tego dochodzą liczne dodatki – 15% podatek dochodowy, ulga z VAT w pierwszym roku pracy od dużych zakupów. Jak zostać eurokratą? Wymagania są wysokie – trzeba ukończyć studia, znać minimum dwa języki robocze UE, odbyć stać w Komisji Europejskiej i mieć szeroką wiedzę na temat gospodarki i polityki Wspólnoty.

 3. stróż nocny
 4. praca wprawdzie nudna, ale z uwagi na brak chętnych do pełnienia takich funkcji, rzadko zdarza się aby stróż sumiennie wypełniający swoje obowiązki został zwolniony. W niektórych zaś miejscach, jest to niezwykle wygodna praca. Łóżko, telewizor czy komputer pozwalają na zajęcie się sobą, a do obowiązków pracownika należą jedynie dwa lub trzy obchody w ciągu nocy. Spokój i cisza powodują że pracę tą chętnie wykonują osoby w wieku emerytalnym.

 5. programista w korporacji
 6. dynamiczny rozwój rynku IT i fakt iż specjaliści z Polski są wysoko cenieni na europejskim i światowym rynku pracy sprawiają, że dobry programista jest na wagę złota. Jeśli więc zacznie pracować w korporacji, małe są szansę że firma będzie chciała się go pozbyć- o ile oczywiście jest dobry w tym co robi. Wysokie pensje, elastyczny czas pracy, zapewnione wszystkie świadczenia a dodatkowo liczne bonusy i dodatki sprawiają że bycie programistą w korporacji to prawdziwie ciepła posadka.

 7. nauczyciel mianowany
 8. zwolnienie nauczyciela mianowanego nie jest proste- można to zrobić jedynie jeśli ukończył 65 lat, jest czasowo niezdolny do pracy, w razie otrzymania orzeczenia lekarskiego o niezdolności do pracy i w razie uzyskania negatywnej oceny pracy – co w praktyce prawie się nie zdarza. Prawda najczęściej wygląda tak, że nauczycieli z wieloletnim stażem pracy się nie zwalnia – niezależnie od tego jak są postrzegani przez uczniów i jakie mają osiągnięcia edukacyjne.

 9. kierowca rządowy
 10. wszyscy wiedzą że istnieją, nikt nie wie kim są. Ich nazwiska nie pojawiają się w gazetach choć stoją najbliżej największych gwiazd polityki i biernie uczestniczą we wszystkich skandalach. Dobrze wyszkolony, profesjonalny kierowca zarabia spore pieniądze, a co najważniejsze nie jest zwalniany nawet wtedy, kiedy zmienia się rząd. Dyskretnego i jeżdżącego jak Hołek kierowcę znaleźć jest niezmiernie trudno. Nikt nie pozbywa się więc ich bez potrzeby.

 11. aktor w niewielkim teatrze
 12. aktorów teatralnych możemy podzielić na dwie kategorie: znanych i lokalnych. Są gwiazdy największego formatu, te o których jest głośno i które występują na najlepszych polskich deskach w największych miastach. Są też Ci, którzy mają etaty w małych, miejskich teatrach, którzy grają standardowe role w popularnych sztukach realizowanych najczęściej niejako na zamówienie najczęstszej klienteli – czyli młodzieży licealnej ciąganej do teatru na ekranizacje lektur szkolnych. Tych aktorów nie czeka ani sława, ani wielkie pieniądze. Za to grają całe życie. Praktycznie też, jeśli sam aktor nie zdecyduje się odejść, nie zwalnia się go z teatru. Ta solidarność zawodowa sprawia, że młodym, jest się czasem niezmiernie trudno przebić.

 13. profesor uniwersytecki
 14. 60 godzina zajęć rocznie, dwie publikacje w periodyku naukowym i cały rok pobierana pensja? Tak w Polsce jest to możliwe. Młodzież nie garnie się do pracy na uczelni, tymczasem, kiedy przejdzie się trudny etap doktoratu i adiunktury i w końcu uda się uzyskać tytuł profesora, człowiek staje się praktycznie nietykalny. Nawet niska efektywność publikacyjna nie wpływa na zmniejszanie pensji, mniejszą ilość nagród czy możliwość utraty pracy. Profesorów się nie zwalnia i wszelkie działania bardziej postępowych rektorów chcących zrestrukturyzować polską edukację wyższego szczebla i tak są torpedowane.
  Przyznać trzeba jednak również to, że profesorem AGH, UJ, czy UW nie może zostać każdy – jest to więc ciepła posadka, ale okupiona ciężką pracą za młodu.

 15. pracownik ZUS
 16. o pensjach i wygodzie pracy pracowników ZUS krążą już Polsce legendy. Nie są to jednak wyssane z palca opowieści. Spośród wszystkich pracowników sfery budżetowej, pracownicy ZUS są bodaj najbardziej nietykalnymi pracownikami. A warunki pracy wyborne – wystarczy tylko zwrócić uwagę na najnowsze budynki ZUS’u i ich wyposażenie. Jeśli wiec marzy Ci się ciepła urzędnicza posadka, najlepiej postarać się o pracę w ZUS’ie. Zarobki jedna z wyższych a sama praca nie jest szczególnie uciążliwa.

 17. ksiądz
 18. dość kontrowersyjna kwestia. W teorii nie jest to zawód lecz powołanie, niemniej jednak opowieści o niekoniecznie czystych motywacjach do wyboru tej drogi życiowej nie są zwykłą „urban legend”. Najwygodniejszą opcję mają księża katecheci – zwłaszcza że nie są wybierani pod kątem swoich kompetencji pedagogicznych ale dlatego że chcą. A jeśli okazuje się że sobie nie radzą, są przenoszeni na inne placówki. Fakt, iż pełnienie funkcji przewodnika duchowego otrzymywane jest dożywotnio sprawia, że jest to zdecydowanie najcieplejsza posada w Polsce.

 19. kotłowy w administracji budynków
 20. ciepła posadka w kotłowni? Ze zwolnieniami różnie bywa, ale nie da się zaprzeczyć, że jest to jedno z najcieplejszych miejsc pracy. W dzisiejszych czasach, rotacja na stanowiskach palaczy CO nie jest też najwyższa, brakuje bowiem chętnych do takiej pracy.

Ciepłe, dożywotnie posady w Polsce są już coraz rzadsze, warto więc wybierać takie ścieżki kariery, które pozwolą nam na mobilność i rozwój oraz elastyczne dostosowanie się do rynku pracy. Chyba że jesteś naprawdę świetnym kierowcą lub masz powołanie.