Najgorsza i najlepsza praca w USA

Jedna z nowopowstałych stron poświęconych rekrutacji i rynku pracy w USA przeprowadziła dość ciekawy sondaż. Otóż zapytano Amerykanów jaka ich zdaniem jest najlepsza i najgorsza praca w USA. Okazuje się, że Ci którzy w Polsce na pracę nie narzekają, w Stanach mają dość kiepskie warunki pracy, a Ci na których u nas patrzy się z politowaniem („I co ty chłopie będziesz robił po takich studiach” ) są w USA mocno cenieni”. Zobaczmy co różni nasz i amerykański rynek pracy w kwestii najgorszej i najlepszej pracy.

Najpierw co nieco o kryteriach. Badanych poproszono o wskazanie najlepszej i najgorszej pracy z uwzględnieniem takich czynników jak: stres w pracy, środowisko pracy, zarobków, perspektyw zatrudnienia oraz wymagań fizycznych. Po analizie wielu danych okazało się że najlepszą pracą w USA jest…matematyk.
Zdziwieni? A jakże -okazuje się że matematyk w USA to intratna finansowo posada. Nie chodzi oczywiście o matematyka który uczy dzieci w szkole, ale o specjalistę pracującego na uczelni lub pracującego w branży IT.

Wśród 10 najlepszych zawodów znajdują się takie, które cenione i pozytywnie oceniane są także u nas – aktuariusz ubezpieczeniowy, inżynier oprogramowania, projektant przemysłowy, specjalista ds. systemów komputerowych czy księgowy. Na liście można jednak znaleźć również takie zawody jak: socjolog (8 miejsce) czy historyk (7 miejsce) – a więc zawody w których u nas, absolwenci tych kierunków rzadko znajdują pracę a jeszcze rzadziej można powiedzieć że jest ona dobrze płatna.

Ciekawie jest też na liście najgorszych zawodów. Ostatnim jest drwal – ze względu na ryzyko w pracy i to że jest to praca fizycznie niezwykle wymagająca. Poza tym są tu takie zawody jak hodowca trzody chlewnej, dekarz, spawacz, marynarz handlowy czy…taksówkarz. W Polsce, dekarza, spawacza czy taksówkarza wprawdzie nie umieścilibyśmy w TOP 10 najlepszych zawodów, ale na pewno nie znalazły by się one w ogonie.

Jak uważacie, jaka byłaby najgorsza i najlepsza praca w Polsce? Wziąwszy pod uwagę wszystkie podane kryteria, podaję swoje typy: najlepsza- programista, najgorsza – pracownik hali hipermarketu. Zapraszam do wypowiedzi.

Zainteresowanych pełniejszą wersją amerykańskiego rankingu odsyłam tu.