Najczęstsze wymówki by wstać od biurka

rp_joga-praca.jpgIle czasu spędzasz w ciągu dnia na siedząco? Osoby pracujące biurowo, przy komputerze mogą spędzać w pozycji siedzącej (i leżącej) nawet do 21 godzin dziennie! To daje zaledwie 3 aktywne godziny w ciągu dnia (pozostały czas to siedzenie w pracy, spanie, praca w domu przy komputerze, oglądanie TV, jedzenie – rzeczywiście, kiedy to policzymy, zostaje około 3 godzin!) . Oczywiście, siedzenie przez cały dzień jest nie tylko uciążliwe i sprawia, że jesteśmy mniej skupieni, ale również mocno szkodzi naszemu kręgosłupowi oraz układowi krążenia. Siedzenie paradoksalnie męczy. Jakich zatem wymówek używamy, by wstać od biurka?

W wielu firmach, w których trzon pracy stanowi praca przy komputerze, pracownik, który szwęda się po biurze lub stale widziany jest daleko od swojego biurka, uważany jest za pracownika mało efektywnego. Dlatego pracownicy, nawet jeśli czują się mocno zmęczeni siedzeniem przy biurku, decydują się na wstawanie od niego bardzo rzadko i z reguły potrzebują w tym celu jakiej wymówki.

Z raportu przeprowadzonego przez firmę Ergotron (w USA) wynika, że pracownicy najczęściej używają jednej z pięciu wymówek:

  1. Wyjście do toalety – 92%
  2. Pójście po coś do picia – 80%
  3. Stretching – 64%
  4. Pójście do drukarki – 61%
  5. Pójście po coś do jedzenia – 56%

Tak naprawdę, nie potrzebujesz żadnej wymówki, by wstać od biurka – siedzenie zbyt długo, jest nie tylko męczące, ale również zmniejsza twoją efektywność pracy.

W badaniu sprawdzono również, jak bardzo pracownicy nienawidzą codziennej konieczności siedzenia przy biurku przez wiele godzin. Okazało się, że w zamian za możliwość spędzania mniejszej ilości czasu przy komputerze, pracownicy mogliby oddać naprawdę wiele:

A ty – co oddałbyś za możliwość siedzenia krócej?