Młodszy szef – możliwe problemy

Duże bezrobocie, brak perspektyw na rynku pracy oraz liczne dotacje unijne przeznaczone na rozwój własnej działalności gospodarczej powodują, że coraz więcej młodych osób – jeszcze w trakcie studiów lub zaraz po nich, zakłada własne firmy. W efekcie coraz częściej spotykamy się z sytuacją, w której pracujemy dla szefa młodszego od nas o kilka lub nawet kilkanaście lat. Jakie może rodzić to problemy?

W zeszłym miesiącu, serwis CareerBuilder zakończył badanie związane z możliwymi trudnościami, jakich doświadczają starsi wiekiem pracownicy w obliczu konieczności pracy dla młodszego szefa. Na jakie problemy najczęściej wskazywali ankietowani?

„szef zachowuje się, jakby wiedział więcej ode mnie, a przecież ma mniejsze doświadczenie”

Pracodawca, aby móc zachować szacunek u swoich podwładnych nie może stale przyznawać się do swojej ignorancji. Niekiedy zaś, młodzi szefowie zbyt mocno starają się zdobyć szacunek oparty na wiedzy i kompetencjach, w efekcie na każdym koku starają się udowodnić swoim pracownikom, że mimo młodego wieku, mają wszelkie predyspozycje do tego, by nimi zarządzać. Nie staraj się konkurować z młodszym szefem – to tylko niepotrzebnie zaogni wasze relacje. Nie udowadniaj mu też braku kompetencji – staraj się być mu wsparciem i pomocą, a nie rywalem – w ten sposób będziecie w stanie zbudować efektywne relacje.

„szef zachowuje się tak, jakby bycie szefem mu się należało, a nie było stanowiskiem na które sobie zapracował”

W tym przypadku, sporą trudnością są nasze własne nastawienia – jeśli to nam wydaje się, że tak młoda osoba nie powinna być szefem, to jej zachowanie często interpretujemy opatrznie – stąd poczucie zbytniej pewności siebie u szefa i zadufania w sobie. Jeśli masz młodszego szefa staraj się zachować otwarty umysł i stawiać się w jego sytuacji, aby go lepiej zrozumieć.

„szef  faworyzuje młodych”

Młodszy szef może rzeczywiście chętniej przebywać z pracownikami będącymi w jego wieku. Z nimi częściej rozmawiać lub chodzić na wspólne imprezy. Zwróć uwagę, czy w tym, że szef nie przebywa z Tobą tak chętnie nie jest fakt, iż sam nie pozwalasz na silniejsze relacje – może to ty traktujesz szefa z dystansem?

Jeśli szef faworyzuje młodych pracowników również w kwestii zawodowej (wyższe premie, ciekawsze zadania), staraj się jak najczęściej dążyć do sytuacji, w której szef udziela Ci informacji zwrotnej na temat twojej pracy – jeśli jesteś dobrym pracownikiem, musisz doprowadzić do tego, by zostało to zauważone.

„szef nie daje mi wystarczających wskazówek”

Może ufa, że skoro jesteś bardziej dojrzały, to doskonale sobie poradzisz? Brak jasnych wskazówek i wytycznych, wynika głównie z problemów w komunikacji. Twój młody szef może nie mieć jeszcze wystarczającego doświadczenia w zakresie zarządzania, by wiedzieć jak rozmawiać z pracownikami, jak ich motywować i delegować. Niestety, ciężar komunikacji musisz  takiej sytuacji wziąć na siebie. Jeśli czegoś nie wiesz, lub nie jesteś pewien – dopytuj.

Co ciekawe, trudności z posiadaniem młodszego szefa maleją z wiekiem. W badaniu okazało się, że najwięcej trudności w posiadaniu młodszego szefa widzą pracownicy, którzy również są młodzi – na trudności wskazuje 16% pracowników w wieku 25-34 lat, 13% pracowników w wieku 35-44 lat i tylko 7% pracowników w wieku 45-55 lat. Dla pracowników po 55 roku życia, młodszy szef rzadko stanowi problem (5% badanych).

A jak jest u Was? Pracowaliście dla młodszego szefa? Dostrzegacie w takiej współpracy inne problemy, niż opisane powyżej?