Mili mężczyźni zarabiają mniej

Jesteś miłym pracownikiem? Takim uroczym, dobrym i kochanym, którego lubią wszyscy współpracownicy i nikt nie może o nim powiedzieć złego słowa? Takim pomocnym i „do rany przyłóż” którego szef zawsze stawia za wzór cnót i zaangażowania? No to masz przechlapane…

Brytyjczycy z Institute for Social and Economic Research w Essex, postanowili empirycznie sprawdzić, czy obiegowa opinia mówiąca o tym, że osoby miłe mniej zarabiają jest prawdą, czy nie. Przeprowadzili więc odpowiednie sondaże i statystyka potwierdziła smutną prawdę – nie opłaca się być miłym. Mili, zarabiają bowiem średnio o 1500 £ rocznie mniej, od swoich bardziej agresywnych w pracy, kolegów.

Nie wiadomo czy sprawa dotyczy również kobiet – w badaniu wzięło udział bowiem 3000 samych mężczyzn. Wszystkich przebadano kwestionariusze na okoliczność natężenia pięciu cech osobowości (tzw. Wielka Piątka) – ekstrawersji vs. introwersji, ugodowości, neurotyzmu, otwartości na doświadczenie oraz sumienności. Ustalono następnie jakie natężenie poszczególnych cech tworzy osobę postrzeganą jako miłą w pracy i porównano zarobki badanych. Osoby których charakter predystynuje do tego aby były miłe, zarabiają średnio 72 pensy na godzinę mniej (co w skali roku tworzy 1500£).

Niskie pensje towarzyszą też osobom, które uzyskały wysokie wyniki na skali neurotyzmu. Za to Ci, którzy są otwarci na doświadczenia, zarabiają 9% więcej niż reszta. Finansowo, najbardziej opłaca się być otwartym na doświadczenia ekstrawertykiem.

źródło:dailymail.co.uk