Marnujesz czas na Facebook'u? Jest dla Ciebie ratunek

Aplikacja wymyślona przez dwóch studentów z Massachusetts Institute of Technology prawdopodobnie będzie najczęściej kupowaną przez szefów aplikacją jeśli tylko wejdzie do seryjnej sprzedaży. W szybki i prosty sposób – za pomocą szoku elektrycznego – może odzwyczaić leniwych pracowników od przesiadywania na Facebook czy Twitterze.
Robert R. Morris i Dan McDuff – doktoranci z MIT przeliczyli, że marnują około 50 godzin tygodniowo (!) na przesiadywanie na Facebook, Twitterze i innych serwisach społecznościowych. Przerażeni ogromem zmarnowanego czasu postanowili wymyślić sposób na to, by oduczyć się przesiadywania na pożerających czas stronach bez konieczności całkowitego ich blokowania. Swój wynalazek nazwali Pavlow Poke (od nazwiska twórcy teorii warunkowania – Pawłowa).
Na czym polega owa innowacja? Otóż komputer trzeba wyposażyć w aplikację a do podkładki pod myszkę przytwierdzić elektrody. Za każdym razem, kiedy siedzimy za długo na Facebook lub w innym wskazanym aplikacji serwisie, oprogramowanie wysyła informację do elektrody by ta nas nieco popieściła. Szok elektryczny nie jest bolesny, ale nie jest to nic przyjemnego. Coś jak upomnienie i informacja, że czas wracać do pracy.