Lodówka w biurze – jak zadbać o regularne sprzątanie?

Biurowa lodówka to nie tylko miejsce, w którym w tajemniczy sposób potrafią znikać Twoje smakołyki. To również w wielu biurach problem z czystością – pracownicy zapominają wyrzucić niedojedzone resztki, które po kilku dniach leżenia zaczynają żyć własnym życiem. Jak zmusić pracowników do tego, by regularnie wyrzucali te rzeczy, których już nie zjedzą? Przed Wami kilka propozycji nacisku i społecznej manipulacji.

Hurtowe wyrzucanie

Najprostszym sposobem na nauczenie współpracowników dbania o wkładane do lodówki jedzenie i regularne wyrzucanie resztek, jest prowadzenie regularnie akcji czyszczenia lodówki, w ramach której, wraz z zepsutym jedzeniem wyrzucamy wszystko, co w lodówce się znajduje – również jeszcze dobre jedzenie. Po kilku tego typu akcjach, pracownicy powinni sami dbać o to, by psujących się resztek, które spowodują wyrzucenie całości jedzenia, w lodówce nie było.

Identyfikacja resztek

Jeśli powyższa metoda nie zadziała, można zastosować inny sposób, który bazując na wywołaniu wstydu, może zmusić pracowników do tego, by pilnowali swoich rzeczy. Wstyd wywołamy, prezentując pracownikom zepsute resztki i identyfikując ich właściciela. Najprościej jest zgromadzić wszystkie zepsute rzeczy i przejść się po biurze, podtykając każdemu reklamówkę z zepsutym jedzeniem pod nos. Niestety, metoda ma pewną wadę – jeśli jedzenie nie będzie opisane, do zepsutych resztek nikt się nie przyzna. Aby więc metodę wprowadzić, najpierw warto wprowadzić zasadę podpisywania żywności. Podpisy można wymóc na pracownikach stosując pierwszą metodę, czyli wyrzucając pod koniec dnia każdy, nie podpisany serek czy pojemnik.

Lista brudasków

Metodą ekstremalną, jest sporządzenie listy lodówkowych brudasów i umieszczenie ich na widocznej w biurze tablicy lub w intranecie. Najszybsze efekty osiągnął jeden z sieciowych sklepów z artykułami budowlanymi, umieszczając na tablicy zarówno zdjęcie pracownika, jak i zdjęcie jego zzieleniałych kanapek. Już po pierwszej tego typu akcji, ilość zepsutego jedzenia w lodówce znacząco zmalała.

A czy wy macie jakiś pomysł na to, jak wymusić na współpracownikach dbanie o czystość lodówki w biurze? Podzielcie się z nami metodami.

fot.:David Lillo/SXC.hu