Kucharze za dużo palą, a HRowcy sporo ćwiczą

Czy prowadzenie zdrowego trybu życia może wiązać się z zawodem, który się wykonuje? Zdecydowanie tak – w końcu sposób w jaki pracujemy ma tez wpływ na to, w jaki sposób żyjemy. Jak jednak myślicie – jaki zawód jest najbardziej,a jaki najmniej zdrowy?

Analizę taką przeprowadziła brytyjska firma ubezpieczeniowa Medicash. Po przebadaniu ponad 3000 pracowników, firma stworzyła listę najbardziej zdrowych oraz najbardziej niezdrowych zawodów. W której grupie Ty jesteś?

Jeśli chodzi o zachowania, które rujnują zdrowie, to przodują tu kucharze – najwięcej palą, podjadają oraz piją (alkoholu). Kolejną grupą ryzyka są rolnicy – tygodniowo zjadają 14 przekąsek typu fast food. O zdrowie nie dbają też elektrycy i agenci ubezpieczeniowi.

Kto jest zaś najzdrowszy? Przede wszystkim accouci pracujący w reklamie. Najmniej palą, dużo ćwiczą i mało piją (zaledwie 6 drinków tygodniowo). Drugie zaszczytne miejsce, przypadło w udziale nauczycielom, a trzecie pracownikom działów Human Resources. Nie tylko palą oni mało i rzadko jedzą „śmieciowe jedzenie”, ale również 3 razy w tygodniu ćwiczą.

Najczęściej aktywność fizyczną uprawiają pracownicy działów hi-tech i technologii, ale nie są najzdrowsi, bo jednocześnie jedzą spore ilości fast foodów. Najrzadziej z siłowni korzystają prawnicy. Najbardziej chorowici są agenci ubezpieczeniowi – ze wszystkich zawodów to oni najwięcej czasu spędzają na L4. Osoby pracujące w turystyce najmniej dbają o uzębienie – średnio odwiedzają dentystę raz do roku (co oznacza w praktyce, że są wśród nich osoby, które nie korzystają z pomocy dentysty latami). Z usług dentystów rzadko korzystają tez nauczyciele – ci jednak zasłaniają się tu po prostu wysokimi kosztami tych usług i brakiem środków na stomatologa. Chorzy do pracy przychodzą zaś nagminnie pracownicy gastronomii.

Ciekawe na ile wyniki brytyjskich badań pokrywają się z naszym rynkiem pracy. Rzeczywiście, w gastronomii często pracuje się nawet z grypą, a sądząc po wysokości pensji oraz koszcie usług dentystycznych, na dbanie o piękne zęby nauczyciele w Polsce również mogą nie mieć środków. Nie zauważyłam jednakże, by pracownicy HR byli aż tak chętni do aktywności fizycznej.

A czy ty dbasz o swoje zdrowie pracowniku?

źródło:medicash.org