Krótkie wakacje lepsze niż długie?

Jak długie wakacje wam się marzą (albo na jak długie możecie sobie pozwolić?) . Rok temu, przytaczałam badania, z których wynika, że aby odpocząć, trzeba wypoczywać przynajmniej 3 tygodnie. Teraz naukowcy mówią, że wystarczy 3 dni – pod warunkiem, że będzie blisko i tanio.

Idealny wypoczynek? Przedłużony do trzech dni weekend i podróż nie dalsza niż 4 godziny jazdy samochodem od miejsca zamieszkania. Takie wnioski uzyskał w toku badań psycholog David Lewis. Uważa on, że ludzie mają więcej miłych wspomnień z wakacyjnych, krótkich wypadów niż z trwających dwa tygodnie podróży zagranicznych. Z tymi drugimi wiąże się najczęściej spory stres, który powoduje, że wracamy z wypoczynku jeszcze bardziej zmęczeni niż na niego jechaliśmy. Poza tym, przy tak długim wyjeździe prędzej czy później dopada nas znudzenie i nie wypoczywamy wtedy aktywnie. Jeśli jednak wyjedziemy zaledwie na trzy- cztery dni, to intensywnie korzystamy z każdej chwili, wiedząc, że niedługo będzie trzeba wrócić do pracy.

Zgadzacie się z taka opinią? Ja próbowałam przypomnieć sobie ostatnie wyjazdy i rzeczywiście, z krótszych wyjazdów pamiętam sporo (np. to, że cały ubiegły weekend na Solinie lało…). Mimo wszystko jednak marzą mi się miesięczne wakacje – a wam?