Kreatywność wiąże się z tendencją do oszukiwania?

Uważasz się za osobę wyjątkowo kreatywną? Uważaj na to, jak bardzo podkreślasz tę cechę na rozmowie kwalifikacyjnej – jeśli rekruter czytał najnowsze badania dotyczące kreatywności, może obawiać się tego, że będziesz niezłym kłamcą.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Południowej Kalifornii doszli po serii badań do wniosku, że kreatywność łączy się z tendencjami do kłamania i oszukiwania innych. Osoby, które w badaniu miały okazję oszukać badaczy (oczywiście tak im się tylko wydawało, gdyż rzeczywista ilość kłamstw była przez naukowców mierzona), okazały się bardziej pomysłowe.

Skąd bierze się zależność między tendencją do kłamania a kreatywnością? Naukowcy sądzą, że chodzi tu o zdolność konfabulacji – czyli wymyślania i koloryzowania na dany temat. Praktyka w tym zakresie sprawia, że osoby, którym zdarza się częściej kłamać, są bardziej efektywne w wymyślaniu nowych rzeczy (bo stale i tak muszą wymyślać, jeśli zmyślają na co dzień). Inne badania wykazały również, że istnieje korelacja (czyli współzależność), między umiejętnością bycia kreatywnym a kłamaniem.

Zatem … uważaj na to, komu chwalisz się tym,że jesteś osobą pomysłową!