Kobiety często niespełnionymi perfekcjonistkami

Kobiety znacznie bardziej niż mężczyźni czują się w życiu niespełnione – zarówno w aspekcie pracy zawodowej jak i życia prywatnego. Zespół badaczy z Auburn University przeanalizował sytuację i odczucia 288 osób związane z tzw. work-life balance (równowagą między życiem zawodowym i prywatnym) i potwierdził to co było tajemnicą Poliszynela- kobiety stawiają sobie wysokie wymagania i znacznie rzadziej czują się spełnione w pracy i życiu niż mężczyźni.

Do kategorii niezrealizowanych perfekcjonistów (czyli osób, które wysoko stawiają sobie poprzeczkę osiągnąć i zawsze odczuwają dyskomfort związany z niespełnieniem swoich standardów) należy 38% kobiet i 24% mężczyzn (w aspekcie pracy zawodowej). W aspekcie życia prywatnego niezadowolonych jest 30% kobiet i 17% mężczyzn. Jest też grupa perfekcjonistów zadowolonych z siebie – tu prym wiodą mężczyźni. Kobiet, które dużo wymagają od siebie i mają poczucie, że sobie z tym radzą, jest zdecydowanie mniej.

Co to oznacza w praktyce? Niestety wydaje się, że kobieta, która decyduje się pogodzić życie zawodowe i prywatne oczekując że będzie idealna w obu rolach, ma znacznie mniejsze szanse niż mężczyzna na to, aby czuć się spełniona. Dlaczego kobiety wymagają od siebie więcej? Czy to kultura, czy społeczny nacisk?
Jak uważacie? Dlaczego Panowie łagodniej sami siebie traktują.

źródło: bbc.co.uk