Z kim nie warto zrywać kontaktu przez FB?

W social media dla wielu z nas życie prywatne przenika się z zawodowym. Najprawdopodobniej w Waszej w teorii prywatnej sieci kontaktów znajdują się osoby, które znacie ze względów zawodowych – koledzy z pracy, kontrahenci, klienci, szefowie. Niekiedy osoby te zmieniają swój status w naszym życiu – kolega staje się klientem, klient kolegą, a szef byłym szefem. Czy i kiedy warto zrywać z kimś znajomość przez Facebooka?

Kiedy kończymy pracę bądź zmienia się status osób w naszym otoczeniu, może pojawić się u nas myśl, że teraz nie musimy już bądź nie chcemy, by dana osoba (były szef, kolega z pracy) „towarzyszył” nam w codziennym „wirtualnym życiu”. Takie zrywanie znajomości ma jednak więcej minusów niż plusów. Dlaczego? Bo choć nam wydaje się nam, że to nic takiego (w końcu to jedynie wirtualna znajomość), to w rzeczywistości osoba, którą w ten sposób traktujemy, może poczuć się odrzucona. Z badań, które przeprowadził Christopher Sibona (Denver Business School) wynika, że najczęstsze reakcje ludzi na wykluczenie ich z grona znajomych na FB to:

Żadna z tych emocji nie jest neutralna, a przecież nigdy nie wiesz, czy za jakiś czas nie będziesz musiał prosić szefa o referencje, a Twój kolega z pracy nie stanie się ponownie kolegą bądź kontrahentem. Co zatem zrobić, jeśli nie chcesz, by niektóre osoby w Twoim otoczeniu widziały, co publikujesz? Dzięki ustawieniom prywatności możesz manipulować danymi, które dostarczasz swoim znajomym. Jeśli nie chcesz, by Twój były szef wiedział, czym się zajmujesz po prostu dodaj go do kategorii osób, które nie będą widzieć uaktualnień Twojego statusu.