Kiedy najchętniej pracujemy zdalnie?

Część pracowników ma w ramach swojej pracy możliwość pracy częściowo zdalnej. Jeśli czują taką potrzebę, mogą pracować poza biurem – z domu, knajpy, czy nawet będąc poza miastem. Czy we wszystkie dni tygodnia pracujemy zdalnie równie chętnie? Okazuje się, że nie.

Z badania przeprowadzonego przez iPass na ponad 3700 pracownikach z 1100 firm z całego świata wynika, że jest wyraźna tendencja wśród pracowników mobilnych do tego, by przedłużać sobie weekend. Nie chodzi oczywiście o to, by nie pracować w poniedziałek czy piątek, ale by po lub przed weekendem, wykorzystać dzień na pracę z domu. Jak rozkłada się częstotliwość pracy zdalnej w poszczególne dni tygodnia?

Otóż wtorek, środa i czwartek są mniej więcej równie chętnie wybierane do tego by pracować zdalnie. W środku tygodnia, poza biurem pracuje około 15% pracowników, którzy mają możliwość pracy zdalnej. W poniedziałek, chęć na pracę z domu jest większa – wybiera ją 17.5 % pracowników. Najchętniej zaś pracujemy zdalnie w piątki – 22% pracowników z opcją pracy zdalnej najchętniej właśnie w piątki zostaje w domu. Czy taki rozkład pracy w ramach tygodnia nie pokazuje wyraźnie, że tradycyjny, dwudniowy weekend to dla nas za mało? Pracując zdalnie wcale nie pracujemy mniej (badania wykazują, że nawet więcej niż pracownicy „stacjonarni”), ale praca z domu pozwala lepiej i efektywniej zarządzić swoim czasem. Będzie zatem czymś w rodzaju przygotowania się do weekendu w piątek (i odpoczynku od biura), lub przygotowania się do tego, by do biura po weekendzie powrócić.

A wy w jaki dzień tygodnia najchętniej pracowalibyście zdalnie, gdybyście mogli? Ja zdecydowanie stawiam na piątek.