Jesteś zrzędliwy? Masz większe szanse na zostanie managerem

Kilka dni temu pisałam badaniu, które wykazało, że osoby które są ugodowe w pracy zarabiają mniej niż osoby które agresywnie walczą o swoje i nie są postrzegane w miejscu pracy jako osoby miłe. W ramach badań, wykorzystano wtedy kwestionariusz pięciu cech osobowości. Tego samego kwestionariusza użyto też aby sprawdzić, czy któreś cechy charakteru przeważają u managerów – innymi słowy, czy bardziej liczy się charakter, czy wykształcenie i doświadczenie.

Jak można się domyśleć juz po tytule wiadomości, okazało się, że osobowość jest ważna w przypadku managerów (co było akurat dość jasne i łatwe do przewidzenia), ale nieco inaczej niż się moglibyśmy spodziewać. Najczęściej, managerami zostają osoby ekstrawertywne, otwarte na doświadczenia, które są mało ugodowe, a ich poziom neurotyzmu powoduje, że często dzielą włos na czworo – innymi słowy mówiąc – typowy, nieco zrzędliwy szef, który czepia się wszystkiego, a o ustępstwach w stronę pracownika nieszczególnie chce słyszeć.

Jest to wprawdzie dość logiczne – zbyt ugodowy szef pozwoliłby pracownikom wleźć sobie na głowę. Z drugiej strony, nieco przykra jest świadomość, że jesteśmy skazani na zrzędliwych szefów…