Jeść lunch w pracy czy nie?

Czy w waszej firmie (obecnej lub byłej) istnieje przerwa na lunch dłuższa niż ustawowe 15 minut? Kodeks pracy dopuszcza dodatkową przerwę w pracy (do godziny), która jednak nie wlicza się w czas pracy – jeśli ją mamy, możemy w spokoju zjeść posiłek i odpocząć, ale za to wychodzimy z pracy później.

Z badań, które kiedyś już przytaczałam dotyczących wykorzystania przerwy na lunch wynikało, że połowa pracowników nawet tych 15 minut nie wykorzystuje zgodnie z przeznaczeniem (czyli na posiłek). Część nie je w pracy, część w tym czasie pali lub … pracuje gdyż ma zbyt dużo obowiązków.

Z badań przeprowadzonych w tym miesiącu w Wielkiej Brytanii (gdzie większość firm ma dodatkową przerwę na lunch) wynika, że 34% pracowników czuje nacisk ze strony managerów, by swoją przerwę obiadową spędzać nad zadaniami zawodowymi. Połowa ma na tyle dużo obowiązków, że z przerwy nie korzysta. Nie jest to korzystne ani dla zdrowia, ani dla efektywności pracy. Przemęczeni i głodni, w okolicach 15.00 mamy spadek formy, który – jak obliczono – przekłada się na 40 minutową stratę czasu pracy wynikającą z mniejszej efektywności pracy. W sytuacji w której mamy dodatkową przerwę w pracy zakład pracy nie jest aż tak bardzo „stratny”, bo odpracowujemy tą stratę bezpłatną przerwą. Jeśli jednak nie wykorzystujemy nawet naszej 15 minutowej przerwy, to bilans jest dla pracodawcy niekorzystny.

Jeśli Wasz manager krzywym okiem patrzy na wasza przerwę, dajcie mu do zrozumienia, że więcej traci niż zyskuje!

fot.:somnyus/SXC.hu