Jaśmin i pomarańcze pomogą Ci w pracy

Czy zapach może wpłynąć na jakość naszej pracy – zdaniem zarówno japońskich badaczy jak i psychologów z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie – tak!

W 2010 roku n a SWPS przeprowadzono ciekawy eksperyment z wykorzystaniem zapachów. Chciano zbadać to, czy zapach może wpłynąć na efektywność pracy. Do eksperymentu wybrano dwa zapachy, które aromaterapia poleca osobom intensywnie pracującym- jaśminowy, który ma poprawiać procesy poznawcze i uspokajać oraz pomarańczowy, która ma aktywizować i energetyzować. Oba zapachy rozpylono w stężeniu niskim (zapach subtelny) i silnym (zapach dominujący).

Badani, którzy pracowali z „pachnących” pomieszczeniach mieli za zadanie wykonywać łamigłówki logiczne. Po wykonaniu zadań oceniano też ich samopoczucie, gotowość do wykonania kolejnych zadań i oceniany poziom atrakcyjności zadań. Co się okazało? Otóż najbardziej motywujący efekt miały zapachy rozpylone słabo. One też powodowały, że badani czuli się dobrze. Przy zapachu intensywnym, reakcje badanych były podobne do grupy kontrolnej, która pracowała w wentylowanym pomieszczeniu.

Jeśli zatem masz coś ważnego do zrobienia i zależy ci na tym, by pracować szybko i efektywnie i nie tracić zapału, to może warto zainwestować w kominek i olejek eteryczny? Albo przynajmniej pić zieloną herbatę z jaśminem – będzie przy okazji zdrowiej.

źródło:SWPS