Japońskie egzoszkielety dla rolników

Żyjemy coraz dłużej, co poważnie wpływa na gospodarkę każdego narodu – po pierwsze dłużej wypłacane są emerytury, po drugie zaś, przez dłuższy okres czasu, obywatel nie pracuje, a więc jest nieproduktywny i społecznie mało przydatny. Trudno jednak wymagać od 70 latka, by biegał po magazynie i ładował palety prawda? Japończycy, którzy specjalizują się w poprawie wydajności pracowników,  mają jednak niecny plan, który pozwoli staruszkom pracować wydajnie. Długo. Bardzo długo. Może nawet do samego końca? Rozwiązaniem są egzoszkielety.

Profesor Shigeki Toyama z Tokijskiego Uniwersytetu Rolnictwa i Technologii rozwija właśnie urządzenie, które pomoże osobom starszym, być produktywnym nawet w okresie późnej starości. Jego projekt, o roboczej nazwie PAS, to egzoszkielet, który miałby być przydatny przy pracach rolniczych, umożliwiając osobom, które ze względu na wiek są już słabe i mniej żwawe, wykonywać prace polowe na równi z 30 latkiem.

Egzoszkielety PAS to specjalne konstrukcje, które wzmacniając siłę mięśni i pozwalają dźwigać, schylać się czy wykonywać inne prace bez nadmiernego obciążenia organizmu. Projekt przygotowywany jest w dwóch wersjach:

Projekt, rozwijany od 15 lat ma zakończyć się w 2012 roku. Jeden egzemplarz PAS ma kosztować 11 tys. $. W planach jest również dołączenie specjalnego oprogramowania, które mierzyłoby stan fizyczny użytkownika, informując go o tym, że potrzebna mu przerwa na wypoczynek.

I jak Wam się podoba taki pomysł? Praca de facto do śmierci, bez możliwości wyłgania się, że „zdrowie już nie to i sił brak…”?

źródło:physorg.com