Jaki klimat panuje w Twojej firmie?

Czy w Twojej pracy z reguły jest deszczowo i burzowo, czy może słońce świeci przez cały dzień? Nie pytam tu o realna pogodę, ale o to, jaka w firmie panuje atmosfera. Hay Group, po przebadaniu prawie 72.000 pracowników stworzyło mapę pogody w pracy w rozbiciu na poszczególne kraje europy. Najbardziej słonecznie jest na północy. W Polsce panuje zachmurzenie umiarkowane.
Najbardziej ciepłe i słoneczne środowisko pracy panuje w Rosji i na Ukrainie. Z badań wynika, że ponad połowa managerów (55%) kreuje w firmach pozytywną  atmosferę. Aż 33% pracowników europy wschodniej oceniło swoją atmosferę w pracy jako motywującą i przyjazną, a zaledwie 38% jako demotywującą (38% może wydawać się kiepskim wskaźnikiem, ale w porównaniu do innych rejonów Europy to naprawdę nieźle).
Zachmurzenie z przejaśnieniami to rejon Skandynawii oraz części Europy obejmującej Niemcy,  Austrię i Szwajcarię. Managerowie preferują tam demokratyczny styl zarządzania, a atmosfera w pracy sprzyja osiąganiu wysokich wyników.

Zachmurzenie występuje w Europie Centralnej (w tym u nas) oraz w Portugalii. 37% pracowników w naszych okolicach ocenia swoja atmosferę w pracy jako demotywującą, a aż 62% managerów stosuje styl zarządzania oparty na presji i przymusie, co nie tworzy przyjaznej atmosfery.
Deszcz pada w Wielkiej Brytanii i Irlandii, Europie południowej, krajach Benelux’u. 38 – 46% pracowników ocenia atmosferę jako demotywującą, a aż 75% managerów stosuje przymus. Za to styl coachingowy lub wspierający zaledwie garstka.
Burze panują we Włoszech, Francji i Hiszpanii. Zdemotywowany jest co drugi pracownik, managerowie praktycznie nie są dla pracowników wsparciem (we Włoszech tylko 14% managerów zachowuje się w ten sposób). Innymi słowy jest bardzo źle.
Jeśli chcecie poklikać w interaktywną mapę pracowniczej pogody wg. Hay Group, zapraszam na stronę badania.