Jak ukryć prywatne dane w firmowym komputerze?

Korzystanie z firmowego sprzętu komputerowego dla celów prywatnych nie jest dobrym pomysłem. Pracodawcy nie lubią cyberslackingu, a poza tym prywatne dane przechowywane na firmowym sprzęcie nie są do końca bezpieczne. Czasem jednak korzystamy z laptopa firmowego zarówno do pracy jak i prywatnie, a zdarzają się i takie sytuacje że jednak trzeba zapisać jakiś prywatny dokument na firmowym sprzęcie. Tworzenie widocznych prywatnych katalogów nie jest jednak najlepszym pomysłem – a to szef może zobaczyć, a to wścibski pracownik zainteresuje się naszym folderem podczas naszej przerwy na kawę. Po co kusić los? Lepiej ukryć folder tak, aby dla nikogo nie był widoczny. Jak to zrobić?

  1. Najpierw wybieramy miejsce w którym będzie znajdował się folder (może być nawet pulpit)
  2. Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Nowy a następnie Folder.
  3. Teraz trzeba nadać mu nazwę. Trzymając lewy ALT wybieramy więc z klawiatury numerycznej kod 0160 i zatwierdzamy (Enter).

Utworzonemu folderowi musimy teraz zmienić ikonę , aby stał się niewidoczny. W tym celu

  1. Klikamy na folder prawym przyciskiem myszy i wybieramy Właściwości.
  2. Wchodzimy w zakładkę Dostosowywanie. Na dole okna będzie opcja Zmień Ikonę – klikamy.
  3. Z menu ikon które się ukazało wybieramy niewidoczną ikonę (jak na zdjęciu – pusty obraz), klikamy OK a potem opcję Zastosuj. Folder gotowy!

Takiego folderu na pierwszy rzut oka nie widać – trzeba wiedzieć gdzie się znajduje, aby móc go otworzyć. Jeśli więc utworzycie taki folder, zapamiętajcie jego lokalizację. Niestety, folder widoczny jest we wszystkich programach do zarządzania plikami – nie jest to więc metoda całkowicie bezpieczna.