Jak Twoje biurko niszczy Twoją produktywność

Dziś trafiłam na ciekawą infografikę, która pokazuje, jak nasze biurko może destrukcyjnie wpływać na naszą produktywność w pracy.

Efektywność pracy jest jednym z najważniejszych wyznaczników dla managerów i pracodawców przy podejmowaniu decyzji dotyczących awansu czy premii. Dlatego warto o nią dbać – będziemy nie tylko lepiej postrzegani w pracy ale również, będziemy mieć mniej stresu z terminami, z którymi się rozmijamy oraz więcej czasu dla siebie. Co zatem – w ramach naszego własnego biura – obniża nam produktywność?

Bałagan na biurku

Badania mówią, że marnujemy na szukanie dokumentów w stosie papierów na biurku nawet tydzień czasu rocznie (łącznie). Podobny problem mamy, jeśli bałagan mamy w naszych dokumentach elektronicznych.

Zabawki na biurku

Wszystkie tzw. „durnostojki”, które dla poprawy humoru umieszczamy na biurku wprawdzie nie zabierają nam bezpośrednio czasu, ale po pierwsze generują bałagan, a po drugie zajmują nam czas niekiedy tym, że je przestawiamy, bawimy się nimi i robimy sobie w związku z tym przerwy. Wprawdzie krótki odpoczynek od pracy jest ważny, by odetchnąć między jednym a drugim zadaniem, ale znacznie lepiej jest wstać od biurka nawet na 5 minut niż siedząc przy nim bawić się zabawkami.

Zegar

Masz na biurku zegar? W zasadzie mamy go na ekranie monitora, zatem z takiego na biurku korzystamy rzadziej. Częste spoglądanie na zegarek to również spory zjadacz czasu, a do tego stresor. Jeśli czas nam się wlecze i dłuży, stresuje nas to, że jeszcze tyle godzin przed nami. jeśli ucieka, boimy się, że nie zdążymy z pracą.

Ciągłe siedzenie

Bycie przykutym do biurka nie tylko źle wpływa na nasze zdrowie, ale również, poprzez spowolnienie przepływu krwi powoduje, że myślimy wolniej i mniej efektywnie. Przynajmniej co godzinę powinniśmy robić przerwę i wstać choć na 5 minut po każdej godzinie.