Jak radzić sobie z narzekającym współpracownikiem?

Lubisz swoją pracę, lubisz swoje obowiązki. Ba! Nawet lubisz swojego szefa! Obok Ciebie siedzi jednak osoba, której stale coś się nie podoba – a to pensja jest zbyt niska, a to przeciąg za duży, w jeden dzień pracy jest za dużo, w inny za mało, a woda w dystrybutorze raz jest za gorąca a raz za zimna. Z takim „narzekaczem” trudno wytrzymać. Jak sobie z nim radzić?

Nie daj się wciągnąć w spiralę narzekania
Jeśli tylko zaangażujesz się w rozmowę, lub co gorsza, zgodzisz się z narzekaczem, będzie on uważał, że ma w Tobie wiernego akolitę i będzie narzekał jeszcze bardziej.

Porozmawiaj z narzekaczem
Zwróć mu uwagę na to, że stale narzeka. Podkreślaj ten fakt przy każdym kolejnym narzekaniu (niestety metoda działa niezwykle rzadko). Możesz też zapytać go o to, czy widzi w danej sytuacji cokolwiek pozytywnego.

Nie skarż się na współpracownika innym pracownikom
Szybko bowiem możesz zamienić się z narzekaczem rolami i to Ty będziesz postrzegany jako wiecznie narzekający, a do tego jeszcze niekoleżeński współpracownik.

Ignoruj narzekanie
I odzywaj się do współpracownika tylko wtedy, kiedy nie narzeka. Jeśli jest wobec ciebie natarczywy – mów wprost, że nie zgadzasz się z tym, że „w pokoju jest za zimno”, „szef jest niesympatyczny” a „klawisze klawiatury zbyt wyślizgane”.

Zastosuj „intencje paradoksalną”
Jeśli ignorowanie nie działa, zastosuj intencje paradoksalną, czyli postaraj się pokonać współpracownika jego własną bronią – po przyjściu do pracy zacznij narzekać na wszystko. Mów szybko, dużo i narzekaj z całej siły, nie dopuszczając współpracownika do głosu. Mów o tym jaki świat jest beznadziejny i podły i jak bardzo męczy Cię Twoja praca, szef i kolor ścian w pomieszczeniu. W większości przypadków, narzekacz zacznie Ci zaprzeczać – przecież to ona ma monopol na narzekanie.

Jeśli żadna z tych metod nie pomoże, poproś o zmianę biurka – praca przy narzekaczu, to większy stres i mniejsza satysfakcja w pracy.