Jak dużo osób nienawidzi swojego szefa i mówi o tym na Facebook?

Od kilku dni na Facebook co chwile ktoś linkuje stronkę weknowwhatyouredoing.com – eksperyment programistyczny 18 letniego Callum’a Haywood’a, który może doprowadzić do tego, że sporo ludzi straci pracę.

Co zrobił Callum? Otóż stworzył skrypt, który monitoruje Facebook’a na zadane frazy kluczowe. Między innymi jest to fraza „hate my boss”. Wyniki tego monitoringu publikowane są na stronie weknowwhatyouredoing.com. Na stronie wyświetla się nie tylko całość statusu, który umieścił na swojej ścianie zdesperowany pracownik, ale również jego zdjęcie profilowe oraz część nicka lub nazwiska).  Status nie jest aktywny (to znaczy nie można przenieść się poprzez kliknięcie bezpośrednio na profil autora wpisu), ale dzięki temu, że widać część nazwy użytkownika oraz jego zdjęcie, każdy nas może rozpoznać.

Jak taki mały eksperyment może pozbawić pracy? Otóż wystarczy że szef bądź „życzliwy” kolega wejdzie na stronę weknowwhatyouredoing.com i zauważy, ze właśnie napisałeś na swojej ścianie coś takiego : „Nienawidzę tego zarozumiałego dupka, mojego szefa” – jak myślisz? Jak zareaguje?
Nie martwcie się – strona pobiera dane tylko z tych profili, które są upublicznione (warto więc zadbać o prywatność). Nie ma też (na razie) polskiej wersji – skrypt reaguje zatem na frazę „hate boss” a nie „nienawidzę szefa” – nasze statusy się więc na niej nie pojawią.

Przy okazji – problemy sprawić może dzięki stronie Haywood’a nie tylko pisanie o tym, że się szefa nienawidzi, ale również to, że napiszemy iż mamy kaca lub bierzemy narkotyki – to również poddawane jest monitoringowi. Ciekawe też, kiedy stroną zainteresuje się policja…