Ilu pracowników unika odpowiedzialności w pracy?

Ilu pracowników unika odpowiedzialności w pracy? Jesteś osobą odpowiedzialną? Bierzesz na siebie ciężar wykonywania zadań i potrafisz przyznać się do błędu, jeśli coś nie wyjdzie? Tacy pracownicy są bardzo cenieni w firmach. Zdaniem managerów jest ich jednak niewielu.

AMA Enterprise przeprowadziła w USA badania dotyczące tego, czy – zdaniem managerów – pracownicy unikają w pracy odpowiedzialności czy też nie mają z tym problemów. Obraz jaki się po tym badaniu nasuwa, nie napawa optymizmem (przynajmniej managerów).

Szefów zapytano o to, jak sądzą, jaki procent pracowników w ich dziale unika odpowiedzialności. Oto wyniki:

Patrząc na te wyniki można się nieco załamać. Pracownicy najchętniej odpowiedzialności za swoje działania by najwyraźniej nie brali. Jak coś nie wyjdzie, to mają mnóstwo wymówek, a wina zwalana jest na co się tylko da. Jak trzeba coś zrobić, to nie ma komu, bo „to nie moja działka”. Dlaczego pracownicy unikają odpowiedzialności? Najczęściej dlatego, że z jej wzięciem nie niosą się żadne profity (uznanie czy premia), ale jeśli coś nie pójdzie, to managerowie szukają winnego.

A czy wy uważacie się za osoby odpowiedzialne w pracy? Jak myślicie – czy jesteśmy bardziej odpowiedzialni jak Amerykanie, czy mniej?

źródło:hr.brl.com