Ile pracodawców będą kosztować Mistrzostwa?

Dziś pierwszy Dzień Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010. Przez kolejny miesiąc, pracownicy będą starać się skracać nadgodziny, by móc oglądnąć mecz; rozmawiać w pracy o wynikach meczy; a najwięksi fani wezmą nawet na czas mistrzostw urlopy (nie rzadko na żądanie). Ile Mistrzostwa mogą kosztować pracodawców?

Teoretycznie, Mistrzostwa nie powinny wpływać na pracę. A wpływają. Głównie przez to, że zaaferowani rozgrywkami pracownicy zamiast pracować, rozmawiają na temat meczy, komentują wyniki, sprawdzają je w Internecie, przeglądają poszczególne fragmenty meczy na Youtube  oraz … częściej miewają kaca po szczególnie ważnym meczu. Brytyjski Chartered Management Institute obliczył, że w Wielkiej Brytanii (która jest nieco większym fanem piłki nożnej niż Polska) aż 40% pracowników weźmie dodatkowe wolne, by oglądnąć mecz, bądź będzie oglądało go cichcem w pracy. W efekcie, ponad połowa pracodawców brytyjskich martwi się tym, że praca ich pracowników w czasie Mistrzostw będzie mniej efektywna. W analizach oszacowano straty finansowe związane z obniżeniem się wydajności pracowników na około miliard funtów.

Dla pracodawców najgorsze jest to, że nie widzą oni żadnego sposobu na to, by powstrzymać pracowników przed rozpraszaniem ich uwagi w trakcie rozgrywek. Niektóre firmy zdecydowały się jednak wprowadzić na najbliższy miesiąc elastyczne godziny pracy, aby pracownik mógł wrócić do domu (lub pójść do pubu) na czas meczu, a potem wrócić do biura i dokończyć pracę.