Ile powinniśmy pracować?

Ile godzin w tygodniu powinniśmy pracować by wystarczyło nam czasu na rodzinę, rozrywkę i sen? W zależności od tego z jakiego kraju pochodzą badacze, którzy przyglądają się tej problematyce, czas jaki jest optymalnym czasem pracy jest różny – najczęściej zbieżny z przepisami danego kraju.

Dziś trafiłam na ciekawe badania australijskie związane z tym iż coraz większa część pracowników w tym kraju skarży się na chroniczne zmęczenie i brak czasu na sen. Wynika to oczywiście z przepracowania, zatem naukowcy alarmują, że maksymalnym czasem dobowego tygodnia pracy powinno być 38 godzin. Praca zaś w wymiarze 45 godzi i więcej powoduje zaburzenia snu, nie pozwala na odpoczynek prowadzi do problemów zdrowotnych. Oczywiście ile wynosi australijska norma pracy? 38 godzin. W Polsce, badania mówią, że optymalny czas pracy to 40 – 42,5 godziny tygodniowo (bo tyle w rzeczywistości pracujemy). Do badań holenderskich niestety nie udało mi się dotrzeć, a szkoda – w tym kraju bowiem pracuje się zaledwie 30.6 godziny tygodniowo.

Czy produktywność zależy od długości pracy? Niekoniecznie – choć jesteśmy jednym z najdłużej pracujących narodów w Europie, nasza produktywność należy do najmniejszych. Dlaczego? Bo marnujemy więcej czasu niż inne nacje. Niestety w niewielu firmach produktywność jest nagradzana – czy to poprzez premie czy to poprzez możliwość wyjścia po zakończeniu bieżących zadań. Nie potrafimy tez zarządzać własnym czasem pracy.

A według was ile powinniśmy pracować w skali tygodnia?