Ile dokumentów gubisz rocznie?

Masz na biurku sterylny porządek? A może jesteś bałaganiarzem, dla którego chaos na biurku to chleb powszedni? Czy jesteś przekonany/na że Twoje biurko jest w zupełnie przyzwoitym stanie „zabrudzenia” dokumentami? To dlaczego Twój szef ciągle krytykuje ten „artystyczny nieład”… Nasze biurko i uporządkowanie na nim papierów i dokumentów ma znacznie szerszy wpływ na naszą pracę i karierę niż podejrzewamy. Nie tylko wpływa na tempo pracy, ale również jej efektywność, szanse na awans a nawet nasze zdrowie fizyczne.

Jak oszacować obiektywnie czy Twoje papiery i dokumenty są w miarę uporządkowane? Kiedyś, na początku mojej kariery zawodowej, mój szef powiedział mi, że uporządkowane biurko i jego okolice to takie zarządzanie dokumentami, aby w razie nagłej niedyspozycji móc zadzwonić do firmy do swojego zmiennika i w trzech zdaniach powiedzieć mu gdzie co leży. To stwierdzenie do tej pory uważam za strzał w dziesiątkę – co ci bowiem po sterylnym porządku na powierzchni jeśli w szufladach będzie chaos. Co po uporządkowanych dokumentach jeśli klucz do ich ułożenia znany będzie tylko tobie i w razie Twojej choroby, twoje zadania staną, bo nikt nie będzie w stanie niczego znaleźć.

Zastanów się zatem przez chwilę czy Twoje biurko i dokumenty są rzeczywiście uporządkowane, czy może jesteś typowym pracownikiem biurowym który (wg. badań PriceWaterhouseCoopers Survey)