Grubiaństwo w pracy jest zaraźliwe

rp_zaangazowanie33.jpgStykasz się z nieprzyjemnym, grubiańskim zachowaniem w pracy? Uważaj, bo staniesz się taki sam i będziesz rozprzestrzeniał grubiaństwo niczym chorobę zakaźną.

Niegrzeczne, nieprzyjemne zachowanie z którym możemy spotkać się w pracy ze strony naszych współpracowników to nie tylko stres i frustracja, ale również większe szanse na to, że sami zaczniemy niekulturalnie lub niegrzecznie odnosić się do innych. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Floryda wynika, że osoby, które napotykają na grubiańskie zachowanie, są w późniejszych sytuacjach bardziej skłonne do również niemiłego zachowania wobec innych. Wystarczy zatem już jedna osoba, która jest niekulturalna, by za chwilę wszyscy zaczęli odnosić się do siebie w nieprzyjemny sposób.

Okazuje się również, że w miejscach w których ludzie zachowują się w stosunku do siebie nieprzyjemnie, spada produktywność i zadowolenie z pracy. Skoro zatem grubiaństwo rozprzestrzenia się tak łatwo – jak mu zapobiegać? Przede wszystkim zachowując pozytywne emocje i starając się świadomie kontrolować swoje emocje.

źródło:eurekalert.org

Tagi: