Głośno w pracy? Uważaj na serce!

Wiemy już, że dla naszego serca szkodliwe są zarówno konflikty w pracy jak i zbyt długa praca. Jak jednak wynika z badań opublikowanych w Occupational and Environmental Medicine , dla serca szkodliwy jest również nadmierny hałas w pracy. Stale podwyższony poziom hałasu, podwaja ryzyko chorób serca.

W ramach badań National Health and Nutrition Examination Survey, przeanalizowano historię chorób ponad 6000 pracowników, których podzielono na dwie grupy – tych, który pracowali w głośnym środowisku (rozumianym jako konieczność podnoszenia głosu, by powiedzieć coś do współpracownika) oraz tych, którzy pracowali w normalnych warunkach pod względem hałasu. Aby uniknąć wpływu innych zmiennych, pod uwagę wzięto osoby, które pracowały w głośnym środowisku minimum od trzech miesięcy.

W grupie pracowników pracujących w głośnym środowisku, ryzyko wystąpienia chorób serca była 2 do 3 razy większe (w zależności od grupy wiekowej oraz takich zmiennych jak palenie). W obu grupach porównano też zmienne wpływające na ryzyko zachorowania na serce – takie jak poziom cholesterolu, stany zapalne czy ciśnienie. Okazało się, że wśród pracowników nie było różnic w poziomie cholesterolu, za to w grupie pracującej w głośnym środowisku, ciśnienie rozkurczowe było wyraźnie wyższe. Lekarze prowadzący badania uważają, że hałas w miejscu pracy generuje zewnętrzny stres, który wpływa na wzrost ciśnienia, co w efekcie może prowadzić do pojawienia się problemów z sercem.

źródło:eurekalert.org