Forsowne ćwiczenia wieczorem dobre dla snu

Lazy female fallen asleep in the breakfast bowl
Masz problemy z zasypianiem? Cierpisz na bezsenność? Budzisz się niewyspany? Być może warto spróbować wysiłkowych ćwiczeń późnym wieczorem?

Na Uniwersytecie w Bazylei w Szwajcarii przeprowadzono serię testów i badań, z których wynika, że intensywna aktywność fizyczna późnym wieczorem, pomaga mieć zdrowy i głęboki sen nocą. W badaniach sprawdzono jak ćwiczenia o umiarkowanej lub silnej intensywności, które realizowane były zaledwie na 1,5 godziny przed zaśnięciem,  wpływają na jakość snu. Okazało się, że osoby które po zajęciach fizycznych były bardziej wyczerpane fizyczne, zasypiały szybciej, ich sen był bardziej głęboki, rzadziej budzili się w nocy, a po przebudzeniu czuli się bardziej wyspani. Mało tego, oceniali oni poranek jako bardziej radosny – zatem efekty wysiłku fizycznego przekładały się również na poranne samopoczucie.

Badania wykonano na grupie ludzi młodych – być może na osoby starsze, intensywna aktywność przed snem nie działa aż tak dobrze. Jeśli jednak miewasz problemy ze snem, warto tę metodę wypróbować. W najgorszym wypadku, po prostu ją zarzucisz.

Pamiętaj tylko o jednym – jeśli w pracy głównie siedzisz za biurkiem i nie nawykłeś do ćwiczeń, zanim będziesz mógł poważnie zmęczyć się przed snem, przez kilka miesięcy ćwicz aerobowo, by przygotować swoje nienawykłe do wysiłku stawy i mięśnie do nowych wyzwań. W przeciwnym razie, możesz sobie dodatkowo zaszkodzić.