Emerytura korzystna dla zdrowia

Trend podwyższania wieku emerytalnego widać w każdym niemalże kraju rozwijającym się. W niektórych, system emerytalny jest na tyle źle rozwiązany, że dzisiejsi 30 i 40 latkowie martwią się, że będą musieli pracować całe życie. Tymczasem emerytura jest dla naszego zdrowia bardzo korzystnym okresem i wcale nie wpływa – jak sugerują zwolennicy wydłużenia wieku emerytalnego – na zwiększenie się ilości chorób lub depresji.

Naukowcy postanowili jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie – czy emerytura robi nam dobrze, czy źle. Przez ponad 15 lat śledzono więc rozwój i zdrowie ponad 14 tys. pracowników francuskich, którzy pracowali wcześniej w koncernie gazowym. Pod uwagę brano wszystkie choroby i dolegliwości, które pracownicy odczuwali jeszcze przed przejściem na emeryturę (dlatego też badania rozpoczęto na 7 lat przed odejściem na emeryturę).

Osoby biorące udział w badaniu, przechodziły na emeryturę średnio w wieku 55 lat. Aby określić wpływ emerytury na zdrowie, naukowcy sprawdzali, czy po przejściu na emeryturę pojawiły się jakieś nowe dolegliwości bądź zaostrzyły odczuwane wcześniej choroby w stopniu większym niż wynikałoby to z naturalnego procesu starzenia się. Okazało się, że moment przejścia na emeryturę nie był czynnikiem który mógłby wywołać nasilenie się stanów chorobowych czy nagłe pogorszenie zdrowia. Za to przejście na emeryturę poprawiło stan psychiczny (o 81%), fizyczny (77%) oraz zmniejszyło depresję (o 40%).

Naukowcy prowadzący badanie zaznaczają, że w krajach w których wiek emerytalny jest wydłużony i osoby przechodzą na emeryturę później, wyniki badań mogłoby być zupełnie inne.

źródło:naukawpolsce.pap