Ekologiczny pracownik nie drukuje w nadmiarze

czyli jak powstrzymać kolegę przed marnowaniem papieru

Ilość dokumentów, jakie potrafi wyprodukować pracownik potrafi być oszałamiająca. Mimo iż mamy teraz erę technologii cyfrowych i większość dokumentów możemy przekazywać sobie w wersji cyfrowej, nadal w każdym biurze marnuje się setki kartek na drukowanie zupełnie niepotrzebnych rzeczy. Tych, którzy chcą zmusić współpracowników do oszczędności, może zainteresować nowy format dokumentów .pdf – WWF.

WWF PDF to akcja organizacji The World Wildlife Federation, która zajmuje się powstrzymywaniem degradacji środowiska naturalnego. Jednym z jej celów jest zminimalizowanie zużycia papieru i ratowanie dzięki temu drzew. WWF wprowadził więc aplikację, która pozwala na stworzenie dokumentu w formacie do złudzenia przypominającym .pdf. Jedyna różnica polega na tym, że dokumentu w tym formacie nie można wydrukować.

Jeśli masz pewność, że dokument który wysyłasz do swojego współpracownika nie będzie mu potrzebny w papierowej wersji, a pracownik jest wyjątkowo nieekologiczny i drukuje każdy najdrobniejszy świstek, wystarczy zapisać dokument w aplikacji WWF i kolega wydrukować go po prostu nie da rady. Aplikacja, którą można pobrać ze strony saveaswwf.com (niestety jak na razie tylko w wersji na Mac’a) pozwala na dodanie niewielkiego wyjaśnienia faktu niemożności druku na dole dokumentu. Jak uważacie, czy taka aplikacja to dobry pomysł?

A czy wy jesteście ekologiczni w pracy? Czy też drukujecie każdy dokument jaki Wam wpadnie w ręce?

źródło:lifehacker.com