Dziękuj kolegom i bądź wdzięczny – dla własnego zdrowia

rp_praca-za-dziekuje.jpgPolacy to raczej ponury naród – trudno się zatem dziwić, że choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w naszym kraju. Można jednak temu przeciwdziałać – i to nie tylko poprzez aktywność fizyczną i zdrowe jedzenie ale również tym, że od czasu do czasu powiemy drugiej osobie „dziękuję”!

W czasopiśmie Spirituality in Clinical Practice opublikowano ciekawe badania – otóż odczuwanie wdzięczności i dziękowanie pomaga zadbać o serce. Osoby, które częściej odczuwają wdzięczność, mają lepszy nastrój, lepiej śpią, wolniej się męczą i mają niższe wskaźniki biomarkerów związanych z chorobami serca – innymi słowy mówiąc, mają zdrowszy układ krążenia.

Badania przeprowadzono wprawdzie na grupie ludzi ze schorzeniami układu krążenia, ale można założyć, że na zdrowe osoby, wdzięczność może działać profilaktycznie.

Dziękowanie kolegom za pomoc w pracy ma zatem wiele plusów – nie tylko będziesz bardziej lubiany i chętniej otrzymasz pomoc kolejnym razem, ale po prostu będziesz zdrowszy. A przecież nic ci nie ubędzie jak raz na czas podziękujesz, prawda?

Tagi: