Drzemka w pracy nie zawsze korzystna?

rp_przepracowanie.jpgOd jakiegoś czasu mówi się o tym, że drzemka w czasie dnia pomaga zwiększyć efektywność pracy, usuwa zmęczenie i sprawia, że pracownik może przez kolejnych kilka godzin być „na chodzie”. Z doświadczeń firmy AskforTask.com wynika jednak, że drzemanie nie zawsze działa pozytywnie – źle zaplanowana drzemka powoduje nawet efekt odwrotny do zamierzonego – niszczy produktywność pracowników.

AskforTask.com, firma typu startu-up (a więc taka, w której rzeczywiście sporo się pracuje) w biurze stworzyła pomieszczenie, w którym deweloperzy mogli się zdrzemnąć. Firma uznała, że to dobry pomysł, bo pracownicy nierzadko pracowali po 70 godzin tygodniowo i rzeczywiście bywali zmęczeni. W specjalnie stworzonym pokoju, mogli zatem oddać się szybkiej, 15 – minutowej, regeneracyjnej drzemce. Eksperyment okazał się jednak fatalny w skutkach – pracownicy zamiast drzemać 15 minut, często zasypiali i budzeni przez współpracowników wstawali „lewą nogą” (tak dzieje się, gdy wejdziemy w fazę głębokiego snu i zostaniemy nagle obudzeni). Efektem było zwiększenie spożycia kawy i część czasu poświęcona na budzenie się (np. poprzez ochlapywanie wodą twarzy czy szybki spacer). Cierpiała na tym również komunikacja między pracownikami (którzy stawali się opryskliwi).

Po sześciu miesiącach podsumowano efekty wprowadzenia opcji na drzemkę. Okazało się, że zespół zrealizował zaledwie 55% założonych celów, co oznaczało spadek aż o 30% w stosunku do czasów, kiedy drzemka nie była dozwolona.

Jak się okazuje drzemać trzeba umieć. W firmie AskforTask.com pokój drzemek zlikwidowano przerabiając go na pokój socjalny, a pracownicy są zachęcani do relaksu przy muzyce lub grach video – w 6 tygodni po likwidacji pokoju, produktywność wróciła do wcześniejszej normy.