Do której będziesz pracować w Wigilię?

Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” wystąpiła dziś do pracodawców z apelem o skrócenie czasu otwarcia sklepów w Wigilię. Podobny postulat pojawił się rok temu, ale dość późno, zatem „Solidarność” apeluje już teraz, by pracodawcy zdążyli uwzględnić krótszy dzień pracy w planowanych grudniowych grafikach.

W postulacie NSZZ „Solidarność” prosi o to, by sklepy pracowały w Wigilię jedynie do 13.00. Związkowcy apelują również do klientów sklepów, by uszanowali chęć spędzenia Wigilii z rodzinami przez pracowników sklepów i zrobili zakupy wcześniej. Standardowo, sklepy wielkopowierzchniowe, w Wigilię zamykają swe podwoje między godziną 16.00 a 18.00.

W tym roku, Boże Narodzenie wypada wyjątkowo pechowo. Do dyspozycji mamy de facto weekend i choć część z pracowników odbierze sobie wolne za sobotę 25 grudnia w Wigilię, to w wielu sektorach gospodarki – nie tylko w handlu – pracownicy siedzieć będą w biurach i fabrykach do 16.00, 18.00 a nawet dłużej. Szkoda, że związki opowiadają się tylko za pracownikami handlu.

A Ty do której będziesz pracować w Wigilię?