Długa praca szkodliwa dla serca

Po 11 lat badań i zanalizowaniu 11.000 przypadków, brytyjscy naukowcy stwierdzają jednogłośniepraca szkodzi! Najbardziej na serce. Zanim jednak pobiegniecie złożyć wypowiedzenia dookreślę – aby nasze serce było zagrożone, pracować musimy po 11 godzin na dobę.

U osób, które pracują w nadgodzinach po trzy – cztery godziny na dobę, ryzyko zawału wzrasta aż o 60% w porównaniu do tych pracowników, którzy nadgodzin nie mają.

Wpływ długiego dnia pracy na problemy sercowe to nie tyle kwestia przebywania w biurze przez większą część dnia i robienia nadgodzin, ale w głównej mierze zwiększonego poziomu stresu. Prawda jest i taka, że na stan naszego serca wpływa nie tylko długość pracy ale również jej jakość. Większy stres w pracy zdecydowanie bardziej obciąża nasz układ krwionośny i sprawia, że nasze serce jest w coraz gorszej formie.

Jak donoszą badania, destrukcyjny wpływ na serce mają też inne czynniki współwystępujące z częstymi nadgodzinami – kiepskie odżywianie się, nadużywanie alkoholu oraz tendencja do pracowania nawet wtedy, kiedy jest się chorym.

Nic dziwnego, że choroby serca są teraz tak powszechne – w końcu kogo z nas stać na luksus posiadania jednego etatu i to takiego, który zamykałby się do 8 godzin pracy w ciągu dnia?