Czy przerwa w pracy powinna być obowiązkowa?

Kodeks Pracy uprawnia nas do 15 minutowej przerwy w pracy, którą możemy przeznaczyć na posiłek. Niektóre firmy wprowadzają również dodatkową przerwę, która jest niepłatna i może trwać od 15 minut do godziny. Zazwyczaj pracownik może wybrać, czy taką przerwę chce mieć, są jednak firmy, w których jest ona obowiązkowa. O tyle niestety obowiązkowa, że pracownik musi pracować te 15 minut czy pół godziny dłużej, ale tego czy z przerwy faktycznie korzysta nikt już nie sprawdza.

W teorii założenie jest słuszne – ciężko pracować 8 godzin bez posiłku. Zatem przerwa leży w interesie pracodawcy. Pracownik, który odpocznie i zje będzie bardziej efektywny w pracy i lepiej poradzi sobie z zadaniami. Niestety często dodatkowa, niepłatna przerwa wykorzystywana jest przez pracowników na to, by nadal pracować- jest to po prostu dodatkowy czas pracy, a pracodawca nie ingeruje w jej wykorzystania zakładając, że pracownik wie co robi. W efekcie mamy nadal głodnego pracownika, dodatkowo sfrustrowanego tym, że nawet jeśli przerwy nie wykorzysta, a zdąży wykonać swoją pracę, to wyjść wcześniej i tak nie może.

Czy zatem o pracodawcy powinni kontrolować to, czy pracownik wychodzi na przerwę czy też to my powinniśmy bardziej uważać i jeśli już mamy w pracy taki dodatek, to po prostu z niego korzystać a nie pracować w tym czasie? Jak uważacie?