Czy poleciłbyś swoją firmę innym?

Miarą tego na ile dobrze pracuje się nam w naszej firmie jest między innymi to, czy bylibyśmy w stanie polecić naszą firmę swojemu znajomemu jako miejsce pracy. Jeśli nie, oznacza to, że nasza firma nie jest przez nas postrzegana jako atrakcyjna. Z ostatnich badań wynika, że 59% pracowników poleciłoby swoją firmę. 35% zdecydowanie nie – to nie najlepsza informacja dla naszych pracodawców.

On Board PR Ecco Network w partnerstwie z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych Lewiatan przeprowadziło badania ankietowe (raport z badań) wśród pracowników, które miało na celu zdiagnozować nasze zadowolenie z pracy (po raz kolejny zresztą). Z tego badania wynika, że najbardziej cenimy stabilność zatrudnienia (55% odpowiedz) oraz atmosferę w pracy (52%) – co ciekawe, ani słowa o wynagrodzeniu (doświadczenie HRowe mówi mi zaś, że nawet najlepsza atmosfera i pełna stabilność zatrudnienia nie dają pewności zatrzymania pracownika – owszem, zastanowi się on dwa razy nad zmianą pracy, ale lepsze uposażenie i możliwość rozwoju może skusić go do zmiany pracodawcy).

Co oznacza to, że nie chcemy polecać naszych pracodawców znajomym? Otóż jest do dowód na to, że nie jesteśmy zadowoleni z tego, co oferuje nam pracodawca. Pracuje nam się źle i nie jesteśmy zidentyfikowani z organizacją w której pracujemy. 35% (plus 6%) niezdecydowanych, daje nam w sumie ogromną ilość pracowników, którzy choć do pracy chodzą, to nie uważają swojej pracy za miejsce dobre do realizacji swojej kariery zawodowej. Brak identyfikacji to zaś główny przyczynek tego, że z firmą rozstać możemy się bez zbędnych żali.

W badaniu wykazano tez, że aż 45% pracowników radzi się rodziny i znajomych przed zmianą pracy, zasięgając opinii o pracodawcy. Jeśli prawie połowa osób stara się zdobyć u znajomych takie dane, a jednocześnie 40% swoich firm nie poleca, to spore są szanse na to, że pracodawcy tracą cennych kandydatów do pracy tylko dlatego, że ich pracownicy z firmą nie czują się związani.

A ty czujesz się związany z firmą? Poleciłbyś swojego pracodawcę koledze?