Czy jesteś uzależniony od pracy?

Wbrew temu, co myśli wielu kandydatów do pracy, pracoholizm wcale nie jest pożądaną przez pracodawców cechą – a przynajmniej nie przez tych, którzy mają jasność tego, że pracownik przepracowany, to pracownik popełniający błędy i pracujący nieefektywnie. Mimo tego, wielu z nas od pracy jest uzależnionych. Jak bardzo? Serwis Careerbuilder przeprowadził ciekawy sondaż w tym zakresie i choć wyniki dotyczą amerykańskiego rynku pracy, przyjrzyjmy się objawom, jakie – według specjalistów – świadczą o tym, że nasze oddanie pracy przybrało formę uzależnienia.

W badaniu, w którym wzięło udział ponad 3100 pracowników zadano kilka pytań, na które twierdząca odpowiedź ma oznaczać niebezpieczne uzależnienie od pracy. Jakie to symptomy?

W ramach badań okazało się, że 15% pracowników woli posiedzieć dłużej w biurze niż wracać do domu. 19% często nawet śni o pracy, a 16% ciągle rozmawia o pracy – nawet spotykając się z przyjaciółmi spoza biura, czy dyskutując z rodziną.

Najbardziej przerażające statystyki mówią o tym, że co czwarty pracownik choruje ze względu na nadmierny stres w miejscu pracy, a 22% pracowników uważa, że nie jest w stanie zająć się żadnym hobby, gdyż zbyt dużo pracują. W przeprowadzonych nie tak dawno w Polsce przez CBOS badaniach okazało się, że naszym hobby jest najczęściej telewizja – 52% Polaków właśnie w ten sposób spędza wolny czas – jest to najmniej angażujące zajęcie, nie wymagające ani ruchu, ani myślenia – czy to nie przerażające?

Jeśli powyższe objawy dotyczą również Ciebie, może warto – przy okazji noworocznych postanowień – zdecydować się na to, by popracować nieco nad swoim prywatnym życiem i znaleźć równowagę pomiędzy nim a życiem zawodowym. Jak myślicie, czy to dobry pomysł?

źródło badań: careerbuilder.com