Czy alkohol jest potrzebny na firmowych imprezach?

Co najczęściej robią pracownicy, kiedy chcą się spotkać po pracy? Idą na piwo! Czy alkohol jest na imprezie firmowej potrzebny? Naukowcy twierdzą, że w umiarkowanych ilościach sprzyja tworzeniu więzi.

Naukowcy z Pittsburgha (bycie doktorantem czasem bywa naprawdę fajne) przeprowadzili eksperyment psychologiczny z wykorzystaniem alkoholu (ci, którzy wczoraj imprezowali, mogą skrzywić się z niesmakiem). Polegał on na zbadaniu tego, w jaki sposób (i czy tak w ogóle jest), konsumpcja alkoholu powoduje, że w grupie osób zacieśniają się relacje. W tym celu 720 studentów piło w kontrolowanych warunkach (niektórzy alkohol, inni placebo, a jeszcze inni świadomie siedzieli o suchym…) i przez cały czas monitorowano ich interakcje. Studenci byli sobie obcy – zatem nie działał tu efekt tego, że się wcześniej znali.

Co się okazało? Otóż umiarkowana ilość alkoholu (czyli taka, że język się nie płacze, a pijący nie spada pod stół) zacieśnia relacje – ludzie więcej ze sobą rozmawiają, częściej się do siebie uśmiechają i częściej występował też efekt tego, że trzy osoby śmiały się do siebie jednocześnie. W porównaniu do grup które nie piły, w tych alkoholizujących się większa była też szansa na to, że rozmowa utrzyma zainteresowanie całej trójki, a nie tylko dwóch rozmawiających osób.

Jaki z tego wniosek? Okazuje się, że odrobina alkoholu na imprezie raczej pomaga niż szkodzi – a jakie jest wasze zdanie?

Źródło:eurekalert.org