Czego unikać na śniadanie?

toast-1077984_640Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Niestety nie wszystkie jego formy są dla nas dobre. Czego na śniadanie nie jeść?

Powietrza – innymi słowy, coś powinieneś zjeść. I to nie tylko dlatego, że dietetycy mówią, że to zdrowe (tak naprawdę nie ma przekonujących badań, które potwierdziłyby to, że brak jedzenia śniadania jest szkodliwy dla zdrowia fizycznego).  Przede wszystkim jesz rano by: zapewnić sobie  energię do pracy i działania, poprawić nastrój (nie czujesz tego, ale wyższy poziom glukozy sprawia, że mniej się denerwujesz i jesteś większym optymistą), zmniejszyć ryzyko nieprzyjemnego zapachu z ust (kwasy żołądkowe pracują-  stąd kwaśny oddech u  osób, które nie jedzą śniadań).

Drożdżówek – wprawdzie lepiej zjeść drożdżówkę rano niż po południu (puste węglowodany nasze ciało wybaczy nam, kiedy możemy je spalać przez cały dzień. Tych zjedzonych wieczorem niestety już nie), ale generalnie drożdżówka nie jest posiłkiem który zapewnia nam cokolwiek (poza kaloriami).

Kawy  – i tylko kawy – to niestety częsty sposób na śniadanie osób zapracowanych. Niestety, wypita w biegu kawa, nawet biała, obciąża żołądek stopniowo prowadząc do zgagi, refluksu i powracających niestrawności,

Płatków śniadaniowych (słodzonych) – tak, dokładnie! Te zachwalane jako pełnowartościowe zbożowe produkty idealnie dające energię na cały dzień zawierają nierzadko do 30% cukru. Jedna porcja płatków może mieć ich tyle ile pączek. Kochasz płatki? To zrób je samodzielnie wykorzystując naturalne płatki owsiane, rodzynki, nasiona słonecznika, otręby  i świeże jabłko czy banana.