Chcesz żyć? Stój więcej

Osoby które siedzą nie więcej niż 4 godziny dziennie mają znacznie mniejsze szanse na przedwczesną śmierć niż osoby, które spędzają w pozycji siedzącej 11 godzin. Zatem – kupujemy stojące biurka i nie spędzamy czasu wolnego przed telewizorem – chyba że stojąc.

Jak wykazały badania opublikowane w marcowym wydaniu Archives of Internal Medicine , częstsze stanie (a może rzadsze siedzenie) zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci w porównaniu do osób, które większość dnia spędzają na siedząco. Różnica,wynosi 40% – całkiem sporo, prawda?

Mało tego,procent ten, uzyskano biorąc pod uwagę takie zmienne jak poziom aktywności fizycznej, wagę oraz stan zdrowia.

Badania przeprowadzono na osobach w wieku 45+,ale naukowcy uważają, że zbyt duża ilość czasu spędzana w pozycji siedzącej wpływa negatywnie również na młodsze osoby. Problemem jest nie tylko siedząca praca, ale również fakt iż większość dorosłych 90% swojego wolnego czasu spędza na siedząco bądź leżąco – oglądając telewizję czy grając na komputerze. To w połączeniu z pracą siedzącą stwarza poważne ryzyko zaburzeń zdrowia i rozwoju problemów z sercem.

Co zatem robić jeśli mamy prace siedzącą?

Zwiększmy aktywność po pracy, do pracy spacerujmy bądź zacznijmy jeździć środkami komunikacji miejskiej i nie siadajmy w autobusie, a w czasie pracy starajmy się jak najczęściej wstawać od biurka.

źródło:eurekalert.org