Chcesz się zdrowo odżywiać? Posprzątaj biurko!

Czy to jak wygląda nasze biurko może wpływać na to jacy jesteśmy i jak się zachowujemy? Naukowcy twierdzą, że tak.

Badania nad wpływem stanu biurka na zachowanie przeprowadziła psycholog Kathleen Vohs z Uniwersytetu w Minnesocie. W odróżnieniu do dotychczasowych badań nad bałaganem (bądź czystością) biurka, nie robiono tego poprzez porównanie stanu biurka do osobowości badanej kwestionariuszem, tylko przygotowano eksperyment.

W jego ramach badani najpierw spędzali trochę czasu wypełniając formularze przy biurku – część przy biurku schludnym, a część przy zarzuconym papierami. Następnie, badanym przy wyjściu z budynku proponowano przekąskę w postaci batonika lub jabłka oraz proszono o przekazanie paru groszy na cel charytatywny. Okazało się, że ci, którzy pracowali przy biurku czystym, byli bardziej skłonni do zachowań dobroczynnych oraz wybierali zdrową przekąskę (jabłko).  W identycznym badaniu, po wypełnieniu formularzy proszono uczestników by wymyślili nowe zastosowania piłeczki do ping-ponga (taki test na kreatywność i innowację). Okazało się, że tu bardziej sprawdza się biurko zagracone papierami. Osoby pracujące przy nim okazały się później bardziej kreatywne przy rozwiązywaniu zadania.

Wniosek z badań? Jeśli masz prace kreatywną to nie sprzątaj biurka zbyt często. Jeśli jednak pragniesz się odchudzić, nie trzymaj na nim niepotrzebnych rzeczy.

źródło: psychologicalscience.org