Charyzma lidera – magia czy ciężka praca?

Co sprawia, że postrzegamy kierownika jako osobę charyzmatyczną? Czy bardziej łączymy charyzmę z ciężką pracą? Czy jednak więcej przyciągania ma w sobie ten kierownik, któremu sukces „jakoś sam wychodzi”?

Badacze z Columbia Business School’s  i UCLA postanowili przyjrzeć się bliżej osobowości charyzmatycznych liderów i sprawdzić jakie osoby uważamy za pełne wizji i energii a jakie tej charyzmy mają mniej. Czy każdy sukces pochodzi od osoby charyzmatycznej?

W tym celu przeprowadzili trzy eksperymenty: w pierwszym sprawdzali czy jeśli wiedza lidera wydaje nam się bardziej mistyczna (tzn. jeśli nie wiemy, że ciężko pracował by ją uzyskać, lecz wydaje nam się, że posiadł ja w niemalże „magiczny sposób”) to bardzie będziemy wierzyć jego przewidywaniom rozwoju rynku. W kolejnym sprawdzano, czy jeśli nie wiemy ile czasu i umiejętności poświęcił manager na opracowanie planu, to czy bardziej będziemy skłonni doszukiwać się w osobie tej niezwykłości. W trzecim, sprawdzano czy będzie różnica w postrzeganiu managerów z których o jednym wiemy, że ciężko pracował na sukces, a w przypadku drugiego wydaje nam się, że sukces po prostu mu się wydarzył.

Po serii eksperymentów, badacze uznali, że jeśli nie mamy jasności ile pracy kosztowało managera wypracowanie planu czy zdobycie rynkowego sukcesu, to oceniamy go jako bardziej charyzmatycznego wizjonera o większym poziomie kreatywności. Widać to wyraźnie na przykładzie np. Steve’a Jobs’a, który oceniany jest jako niezwykle charyzmatyczna osoba, która potrafi niemal w magiczny sposób przewidzieć trendy w biznesie. Jego wystąpienia, cieszą się ogromną popularnością, a ich uczestnicy uważają, że ma  dar opowiadania i przekonywania. Mało kto wie, że na kazde 10 minut wykładu Steve’a przypada pk. 10 godzin treningu…