Boli Cię często głowa? Może to brak słońca?

Jeśli odczuwasz częste bóle głowy – zwłaszcza w zimowym okresie – to mogą być spowodowane deficytem witaminy D. Tak przynajmniej twierdzą fińscy naukowcy, a oni wiedzą co mówią – słońca tam przecież jak na lekarstwo.

Przyczyną częstych migren może być niski poziom witaminy D, która jest syntetyzowana w naszym organizmie w wyniku ekspozycji na promienie słońca. Tę zależność odkryto badając grupę ponad 2600 Finów, którzy brali udział w profilaktycznym programie zapobiegania chorobom serca. Okazało się, że mężczyźni, którzy miewali bóle głowy przynajmniej raz w tygodniu, mieli obniżony poziom witaminy D w krwi (38.3 nmol/L) w porównaniu do grupy, która takich stanów nie doświadczała (43.9 nmol/L). Mężczyźni z najczęściej pojawiającymi się bólami głowy, mieli też najniższe poziomy witaminy D w badanej grupie. Stąd naukowcy wysnuli wniosek, że obie te sytuacje są powiązane. Niestety, nie ma pewności, że to obniżony poziom witaminy D wywołuje bóle głowy. Być może przez to, że doświadczamy migreny, mniej wychodzimy na zewnątrz i stąd obniżenie poziomu witaminy D.  Nie wiadomo też, czy taka sama sytuacja miałaby miejsce w przypadku kobiet (w badaniu udział wzięli tylko mężczyźni).

Jakkolwiek by nie było, jeśli boli Cię głowa (częściej niż zwykle), to spacer na pewno nie zaszkodzi. Byle w dzień. Na przykład w przerwie na lunch.

Źródło: livescience.com