Apel inspektora pracy o skrócenie godzin pracy na czas upałów – czy ktoś go wysłucha?

Upały nie chcą ustąpić. Wytrzymanie przez 8 godzin dziennie nawet w zwykłym biurze bez klimatyzacji jest ciężkie, nie mówiąc już o pracy na zewnątrz w słońcu czy nawet pracy w kuchni, w której temperatura potrafi sięgać 55°C. Główny inspektor pracy apeluje o skrócenie godzin pracy – ilu pracodawców go posłucha?

Na stronie internetowej PIP pojawił się apel do pracodawców. Główny Inspektor Pracy zachęca pracodawców do „ludzkiego” podejścia do pracowników i skrócenia czasu pracy lub wprowadzenia większej ilości przerw wliczanych w czas pracy dla pracowników pracujących w warunkach szczególnie uciążliwych. W apelu, Inspektor przypomina też o nieodpłatnym dostarczeniu pracownikom napojów (może być zwykła woda mineralna). Niestety, wysłuchanie apelu przez pracodawców to jedynie ich dobra wola – ilu się zastosuje , czas pokaże.

Jak na razie w niektórych urzędach (państwówka zdaje się mieć łatwiej w tym zakresie) wprowadzono nowe godziny pracy. Zmiana polega na przeniesieniu godzin pracy na godziny wcześniejsze (np. w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu pracę urzędnicy będą zaczynać o 7.00) – dzięki temu, pracownicy będą zaczynać pracę, kiedy jest chłodniej.

Dajcie znać, jeśli Wasi pracodawcy skrócą Wam czas pracy, lub pozwolą na dodatkowe przerwy – pochwalny się dobrymi pracodawcami!