5 porad jak przeżyć pierwszy dzień po urlopie

Wakacje, urlop, plaża, góry, lenistwo, drinki z palemką…Ah !

Ale wakacje się kończą i czas wrócić do smutnej, ponurej i przyziemnej rzeczywistości. Jak przeżyć pierwszy dzień po urlopie, który nie dość, że jest pierwszy, to z reguły jeszcze jest poniedziałkiem, co nigdy nie nastraja optymistycznie…

Kilka krótkich porad jak dać sobie radę, w pierwszy dzień pracy…

1 Korzystaj z urlopu póki na nim jesteś

Przygotowania do dobrego wejścia w trybiki naszej korporacji należy zacząć jeszcze na urlopie od…rzeczywiście dobrego wypoczynku. Dopóki jesteś na urlopie nie myśl o pracy, nie odbieraj służbowych telefonów, nie zabieraj służbowego laptopa. Odpoczywaj. W przeciwnym razie wrócisz tak samo zmęczony, a do tego sfrustrowany.

2 Nie myśl o pracy, dopóki nie siądziesz za biurkiem

Wracając z urlopu czy jadąc rano do pracy już po urlopie, nie myśl o tym ile maili zastaniesz, ile osób dzwoniło, co musisz załatwić i dlaczego nie zdążysz. Zajmiesz się tym dopiero w pracy. Wcześniejsze katastroficzne myśli mogą doprowadzić do tego, że zestresujesz się jeszcze zanim sprawdzisz czy w ogóle warto. A twój zapał do powrotu będzie jeszcze mniejszy.

3 Zacznij od łatwych zadań

Swój pierwszy dzień po urlopie zacznij od łatwych zadań. Nie znaczy to że przez cały dzień masz się zająć jedynie parzeniem kawy, ale dodawaj sobie zadań stopniowo. Najpierw kawa, potem maile, potem telefon do mniej trudnego klienta…

4 Nie staraj się wszystkiego nadrobić w jeden dzień

Nie było Cię 14 dni. W jeden, nie uda Ci się wszystkiego załatwić. A gdyby Ci się nawet udało, to bądź pewien, że nie minie miesiąc, jak szef zwolni 13 Twoich współpracowników, Tobie dając co najwyżej 20% premii, w myśl zasady – „zrób oś niemożliwego, a szef zaliczy to w poczet Twoich obowiązków”.

5 Poproś o pomoc jeśli sobie nie radzisz

Nie ma nic zdrożnego w proszeniu kolegów o pomoc. Nawet jeśli jesteś doświadczonym pracownikiem, masz prawo z czymś sobie nie poradzić. Pamiętaj, że ktoś zastępował Cię podczas Twojej nieobecności. Porozmawiaj z nim co zrobił, gdzie dzwonił i gdzie położył tą pilną fakturę, o którą szef myje Ci głowę od rana.

Pamiętaj! Jeśli uda Ci się przeżyć pierwszy dzień po urlopie, to potem może już być tylko lepiej!

fot.:Jean-Marc Labbe

źródło:positivesharing.com